Nowy numer 26/2022 Archiwum

Nowy punkt pomocy uchodźcom z Ukrainy

W Olsztynie został otwarty Punkt Pomocy Uchodźcom i Migrantom Caritas.

Punkt znajduje się przy ul. Świętej Barbary 2 w Olsztynie (pomieszczenie Galerii Jednego Obrazu Muzeum Archidiecezji Warmińskiej). Będzie czynny od wtorku do soboty w godz. 10-16. Za pośrednictwem punktu będzie można skorzystać z pomocy prawnej i psychologicznej, usług notariusza i tłumacza przysięgłego, zapisać się na kurs języka polskiego (wszystkie te usługi będą dla uchodźców bezpłatne, zakupione przez Caritas u zewnętrznych usługodawców).

W punkcie będzie pracował Vadym Vasylevskyi, prawnik pochodzący z miasta Szartarsk, w Olsztynie mieszka od 7 lat. W 2015 r. wraz z żoną i córkami został ewakuowany z ogarniętego wojną Donbasu. - Skupimy się na pomocy prawnej, psychologicznej, będziemy organizować kursy języka polskiego, pomagać w poszukiwaniach pracy czy mieszkania. Jesteśmy gotowi udzielić takiego wsparcia, jakiego uchodźcy będą potrzebowali - mówi.

Uczestniczący w otwarciu punktu wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin i abp Józef Górzyński podkreślili wagę dotychczasowej pomocy udzielanej przez Polaków i przekonywali, że trzeba wypracować odpowiednie rozwiązania systemowe. - Ważne by wejście do naszego społeczeństwa tych, którzy do nas przybywają odbywało się w sposób jak najlepiej zorganizowany i harmonijny - zaznaczył abp Górzyński.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama