Otwarcie odbędzie się 28 kwietnia o godz. 11.00 w Muzeum Mikołaja Kopernika.
Wystawę będzie można oglądać na drugim piętrze dawanego Pałacu Biskupiego.
- Warto ją zobaczyć, bo przypomina fenomen warmińskich łosier, dzisiaj już niestety mocno zapomnianych. Poza tym prezentujemy dzieła sztuki (obrazy, rzeźby, wota) wypożyczone z dziewiętnastu kościołów, pięciu muzeów i zbiorów prywatnych, które w większości nie były wcześniej eksponowane na innych wystawach - mówi dr Jowita Jagla, kustosz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Centrum ekspozycji stanowić będzie instalacja z prawdziwych drzew, w której umieszczono XV-wieczną Pietę z Gietrzwałdu.
- Był to pierwszy kultyczny obiekt sanktuarium. Nad Pietą zaprezentowano kopię koszulki z cudownego wizerunku Matki Bożej z Gietrzwałdu wykonaną przez Marka Olkowskiego i Macieja Załuskiego z Pracowni Konserwacji Zabytków Ewy Olkowskiej w Olsztynie. Muzeum Mikołaja Kopernika kolejny już raz, dzięki przygotowywanej wystawie i własnym środkom finansowym, uratowało od zniszczenia wiele obiektów, poddając je konserwacji, co jest niezwykle istotne. W ten sposób ratujemy dziedzictwo artystyczne i sakralne Warmii - tłumaczy pani kustosz.
Ekspozycja będzie dostępna od kwietnia do grudnia 2022 r.
- Przygotowana wystawa z pewnością będzie dużym wydarzeniem artystycznym w regionie Polski północno-wschodniej - dodaje.