Nowy numer 25/2022 Archiwum

Dziękujemy Bogu za pasterza

W bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie sprawowano Eucharystię w pierwszą rocznicę śmierci abp. Wojciecha Ziemby.

Na początku Mszy św. abp Józef Górzyński podkreślał, że pierwsza rocznica śmierci jest szczególnym wspomnieniem zmarłego. - Kiedy przywołujemy dzisiaj postać śp. abp. Wojciecha Ziemby, chcemy gorąco modlić się dla niego o dar radości nieba. Chcemy również wyrazić Bogu i przed Bogiem naszą wdzięczność za jego życie i dzieło, które na Warmii ma szczególne odbicie. Wiemy, że ślady kapłańskiego i biskupiego posługiwania, które tu pozostawił, przechodzą do historii jako dziedzictwo pozostawione dla nas i przyszłych pokoleń, które chcemy zrozumieć, docenić i właściwie podjąć. Dziękujemy Bogu za tak oddanego i gorliwego pasterza - mówił na wstępie liturgii metropolita warmiński.

Bp Janusz Ostrowski podkreślał, że śp. abp Ziemba był człowiekiem bardzo zorganizowanym i podejmującym różne inicjatywy, które przynosiły owoce i do dziś trwają. - Nie wystarczy coś dobrego wymyśleć, trzeba to jeszcze tak zorganizować, by można było z jego efektów czerpać przez długie lata. I taki był abp Wojciech - uważa bp Janusz Ostrowski.

W wygłoszonej homilii ks. kan. prof. dr hab. Andrzej Kopiczko przybliżył życiorys zmarłego arcybiskupa.

Abp Wojciech Ziemba urodził się 15 października 1941 r. w Wampierzowie w parafii Wadowice Górne (diecezja tarnowska). Zmarł 21 kwietnia 2021 r. w Olsztynie. Jego ciało spoczywa w Krypcie Arcybiskupów Warmińskich w bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa „Dives in misericordia Deus” (Bóg bogaty w miłosierdzie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama