Nowy numer 20/2022 Archiwum

Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny

W Olsztynie zainaugurowano Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny. W tym roku odbywają się one pod hasłem „Rodzina z wartościami to silna rodzina”.

Uroczysta inauguracja odbyła się w Kuźni Społecznej. Wzięli w niej udział m.in. wicemarszałek województwa Jolanta Piotrowska, wicemarszałek Miron Sycz, wojewoda Artur Chojecki, abp Józef Górzyński oraz bp Arkadiusz Trochanowski. Wszyscy podkreślali niezwykle ważną rolę podobnych inicjatyw, szczególnie w czasie, kiedy w całym kraju przebywają również rodziny z Ukrainy. W tym roku edycja Dni Rodziny jest wyjątkowa, ponieważ imprezy skierowane są właśnie do rodzin polskich oraz ukraińskich.

- Widzimy jak wiele środowisk uczestniczy w tym dziele i to bardzo dobrze, potrzebna jest jednak harmonijna współpraca i skoordynowane działanie. Kościół zawsze aktywnie włącza się w podobne inicjatywy ponieważ zależy nam na promowaniu życia rodzinnego nie tylko jako środowiska, w którym młody człowiek rozwija się społecznie i intelektualnie, ale także jako środowiska, w którym wzrasta życie duchowe - tłumaczy abp Górzyński.

Wykład inauguracyjny wygłosiła Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.

- Dom jest pierwszym źródłem budowania hierarchii wartości przez każdego człowieka. Od tego jakie to będą wartości zależy nie tylko jego przyszłe życie, ale również społeczności, której jest i będzie bardzo ważnym elementem - podkreśla D. Bojemska. - Czasy się zmieniają, podobnie struktura społeczna czy sposób postrzegania ról w społeczeństwie. To naturalne i nie musimy się tego bać, należy jednak wyciągać wnioski. Dla przykładu: kiedyś rodziny były bliżej siebie, często mieszkały razem, dlatego młodzi rodzice mieli na miejscu wsparcie swoich rodziców czy dziadków. Obecnie często ci wspierający są oddaleni i dużym wzywaniem dla lokalnej wspólnoty jest wsparcie młodych rodziców. Narodziny pierwszego dziecka to często rewolucja życiowa, która może przynieść wiele trudności, a także duży kryzys w małżeństwie - mówi przewodnicząca Rady Rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama