Nowy numer 25/2022 Archiwum

Święto Muzyki w Barczewie

Już 2 czerwca rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2002 r. - Naszym celem jest upamiętnienie postaci i twórczości wybitnego kompozytora, wielkiego patrioty i Polaka, którego działalność była istotnym czynnikiem kształtowania polskiej świadomości na ziemiach północnych - podkreśla Magdalena Łowkiel.

Barczewski festiwal ma przede wszystkim charakter konkursu, jednak jest również wyjątkowym świętem dla całego miasta i okolicy - w trakcie trwania imprezy (od 2 do 4 czerwca) chóry prezentują się nie tylko przed jury, ale również występują podczas koncertów towarzyszących, skierowanych przede wszystkim do dzieci, młodzieży, a także do mieszkańców z małych miejscowości. - Te dodatkowe koncerty dają mieszkańcom Barczewa i regionu możliwość spotkania z prawdziwą sztuką i pięknem muzyki chóralnej, a chórzystom poznania urokliwych zakątków Warmii - tłumaczy Danuta Zielonka, dyrektor organizacyjna festiwalu.

Oprócz przeglądu muzyki chóralnej w trakcie festiwalu odbędzie się również konferencja naukowa „Muzyka Warmii i Mazur”, która skupi m.in. znawców twórczości Feliksa Nowowiejskiego. Konferencja będzie pierwszym punktem festiwalu - odbędzie się 2 czerwca o godz. 10 w SP nr 1 im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Tego samego dnia o godz. 17.45 odbędzie się oficjalne rozpoczęcie imprezy przy pomniku F. Nowowiejskiego przy SP nr 1. Po wspólnym odśpiewaniu „Roty”, do której muzykę skomponował barczewski kompozytor, chóry tradycyjnie przemaszerują ulicami miasta do kościoła św. Anny, gdzie o godz. 19 odbędzie się koncert inauguracyjny. Festiwal zakończy się koncertem galowym w w kościele św. Anny 4 czerwca, początek o godz. 17. Wszelkie aktualne informacje, wykaz koncertów (na wszystkie wstęp jest bezpłatny) oraz ewentualne zmiany znajdują się TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama