Studenci wydziału teologii wystawili "Baśń warmińską".
W Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku obchodzono Dzień Dziecka. Wśród wielu propozycji dla maluchów pojawiło się przedstawienie, które przygotowali studenci i pracownicy wydziału teologii UWM.
- Nasza tradycja warmińska jest tak przebogata, że warto ją na nowo odrywać. Jako studenci i pracownicy wydziału teologii pracujemy z tradycją warmińską silnie związaną z katolicyzmem. Pokazujemy wierzenia i religie, jak również elementy ludowe w takich postaciach jak Zła Dola czy Smętek - mówi dr hab. Aleksandra Nalewaj, koordynatorka projektu.
Pierwszy raz studenci występowali w olsztyńskim skansenie pięć lat temu na dniach rodziny.
- Od tamtego czasu, dzięki życzliwości dyrekcji skansenu, współpracujemy. Studentom daje to ogromną radość. Chcą występować i czują się w tym bardzo dobrze - wyjaśnia.
Przedstawili „Baśń warmińską” opartą o teksty opracowane przez Józefa Jacka Rojka.
- W tej baśni przeplata się wiele elementów religijnych. Przez nią chcemy pokazać takie wartości jak miłość, rodzina, wzajemna życzliwość i uczciwość - wyjaśnia pani Aleksandra.
- W dobie oglądania bajek na ekranach taki występ jest bardzo cenny. Ciszę się, że moje dzieci mogą w tym uczestniczyć i jestem wdzięczny artystom za ich wkład włożony w przygotowanie tego spektaklu - mówi pan Krzysztof.