Nowy numer 32/2022 Archiwum

Olsztyn. Jubileusz 50-lecia kapłaństwa

Dostojni jubilaci święcenia kapłańskie przyjęli 4 czerwca 1972 r. z rąk bp. Józefa Drzazgi.

W bazylice konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie Mszy św. przewodniczył abp Józef Górzyński.

- Przygotowujemy się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego, która zamyka okres wielkanocny i przypomina nam o początku działania Kościoła. Patrzymy na losy Apostołów, którym Jezus poleciał głosić Ewangelię. Gdy wyznajemy, że jesteśmy Kościołem apostolskim, to zawsze odnosimy się do skarbu wiary, który oni otrzymali, a my go otrzymujemy i przekazujemy dalej ich doświadczenie i mierzenie się z osobą Jezusa: kim jest w ich życiu, za kogo Go uważają i do czego ich wezwał - mówił metropolita warmińska.

Odniósł się do sceny ewangelicznej, w której Jezus powierza Piotrowi misje pasterską. - Pamiętamy, że św. Piotrowi Jezus zadał fundamentalne pytanie: czy miłujesz mnie? Ono wciąż wybrzmiewa w sercach tych, których Jezus powołuje do wypełniania misji kapłańskiej, prorockiej i królewskiej. To jedyna kompetencja, o którą Jezus spytał Piotra, powierzając mu Kościół. Nie pytał o wykształcenie, kompetencje społeczne, a spytał o miłość - tłumaczył.

Odniósł się do jubileuszu kapłańskiego, zaznaczając istotę relacji z Bogiem. - Najbardziej fascynującym w dzisiejszym dniu jest relacja jubilatów z Tym, który mnie powołał i uzdolnił. Wszystko, co się wydarzyło, możemy ująć w ludzkich kategoriach, gdy patrzymy na długi etap posługiwania jubilatów. Jednak ich relacja z Jezusem przyniosła dla wspólnoty Kościoła najwięcej dobra - tłumaczył abp Józef.

Składając życzenia jubilatom przywołał postać św. Jana Ewangelisty. - Jedna z legend mówi, że św. Jan w sędziwym wieku powtarzał: miłujcie się wzajemnie. Życzymy wam, byście słysząc słowa Jezusa, który mówi do was: „Nie nazywam was sługami, lecz przyjaciółmi”, byli świadkami relacji z Nim - dodał.

- W dniu naszych święceń przyrzekaliśmy biskupowi cześć i posłuszeństwo. Spełnialiśmy nasze przyrzeczenia wobec kolejnych pasterzy. Dziś pragniemy odnowić naszą wolę służenia Chrystusowi w Jego Kościele - mówił podczas podziękowań ks. Mirosław Hulecki. - Przed nami dekrety, które będą nas zwalniały z obowiązków i urzędów, ale chcemy dalej pełnić naszą kapłańską posługę, póki staczy nam sił, aż Jezus nam powie: „Dobrze, sługo dobry i wierny, wejdź do radości twego Pana” - dodał.

Kapłani wyświęceni 4 czerwca 1972 r.
ks. Stanisław Borowiecki
+ ks. Robert Dziewiatowski
ks. Mirosław Hulecki
+ ks. Hubert Klingenberg
ks. Andrzej Lesiński
ks. Maciej Maciejewski
ks. Andrzej Majnusz
ks. Marian Otap
+ ks. Wiesław Rodzewicz
ks. Marian Salamon
ks. Kazimierz Sawostianik
ks. Ryszard Sztychmiler
ks. Wiesław Świdziński
ks. Władysław Urbanowicz
ks. Romuald Zapadka

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama