Nowy numer 40/2022 Archiwum

Spotkanie przyjaciół

Młodzież chce śpiewać i świadczyć, że wielbi Boga.

W Domu Kultury w Ornecie odbył się XIII Festiwal Piosenki Religijnej, któremu przyświecały słowa Jana Pawła II: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”. Na scenie zaprezentowali się uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz przedszkolaki. – Po dwuletniej przerwie gościmy zespoły na imprezie poświęconej św. Janowi Pawłowi II. Lubił śpiew, wiedział o tym, że kto śpiewa, dwa razy się modli. Występy na scenie dla najmłodszych są bardzo ważne, także dla rodziców, którzy czasem ze łzami w oczach patrzą na swoje pociechy. To ważne doświadczenie, żeby przełamać stres, pokazać się na scenie. Mamy świadomość, że śpiewamy dla Pana Boga i modlimy się, by upamiętnić papieża Polaka – zauważa Łukasz Kowalczuk, p.o. dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Janusza Korczaka w Ornecie.

Przypomnieć papieża Polaka

Dla uczestników i organizatorów udział w festiwalu to prawdziwe święto. – Cieszę się z tego spotkania. Po dwóch latach nieobecności dobrze jest ponownie zobaczyć na scenie dzieci i młodzież, jak z zaangażowaniem wykonują przygotowane piosenki, chwalą Boga całym sercem. To jak spotkanie przyjaciół po przerwie – wyznaje Janina Krzyżanowska, katechetka, inicjatorka festiwalu. Zwraca uwagę na postać patrona festiwalu – św. Jana Pawła II. – To wydarzenie jest przypomnieniem jego życia i nauczania. Jestem z pokolenia Jana Pawła II, dlatego jest to dla mnie tak ważne. Dla wielu młodych to postać z historii, trzeba więc mówić o nim – dodaje. I choć przedszkolaki bardziej skupiają się na występie niż na postaci Jana Pawła II, to wychowawcy podkreślają, że takie wydarzenie z pewnością wzbudzi ich ciekawość, kto to taki – ten papież Polak. – Nasze dzieci po raz pierwszy biorą udział w takiej akademii. Jest to dla nich wielkie wyróżnienie. Najważniejsze, że możemy być razem i cieszyć się atmosferą festiwalu. Nasz papież czynił wiele dobra. To ważna postawa, której chcemy uczyć nasze dzieci – mówi Magdalena Chrząszcz, dyrektor Domowej Akademii Smyk w Ornecie.

Czas modlitwy

Radości z powrotu festiwalu do domu kultury nie ukrywa burmistrz Ornety Ireneusz Popiel. – To wydarzenie ważne dla naszych dusz, żebyśmy byli silniejsi. Dzisiejszy konkurs to nie rywalizacja, to czas modlitwy wypływającej z serca, żebyśmy czuli się ze sobą dobrze. Jesteśmy rodziną Kościoła katolickiego i to jest dla mnie najważniejsze – podkreśla burmistrz. O tym, że po czasie pandemii i izolacji możliwość spotkania się jest ważna dla młodzieży, wie dobrze ks. Michał Tyczyński, który uczy katechezy w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ornecie. – To okazja do odkrywania pasji, jaką może być muzyka. Święty Jan Paweł II stawiał wymagania młodym, by mogli odkryć to, co w nich jest. Młodzież potrzebuje integracji. Dwa lata pandemii skutkują zamknięciem się młodych w sobie. Integracja wokół wspólnego celu, jakim może być występ na festiwalu, to dla nich ważna sprawa – uważa kapłan. Prowadzony przez niego zespół zaśpiewał utwór „Oceany”. – Właściwie zebraliśmy się spontanicznie. Tu pokazaliśmy, że młodzież też chce brać udział w konkursach, chce śpiewać i świadczyć, że wielbi Boga – mówi Amelia. – Święty Jan Paweł II jest dla nas wzorem do naśladowania. Oczywiście nie jest to łatwe ani proste, ale pragnienie w naszych sercach jest, by go słuchać – uważa Justyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy