Nowy numer 32/2022 Archiwum

Biskupiec. Patriotyczne uroczystości

Obchody odbyły się dla upamiętnienia walczących o wolną Polskę.

Odbywające się dziś (22 czerwca) uroczystości obchodzone są w 42. rocznicę odsłonięcia w Biskupcu pomnika „1945 Powrót Warmii i Mazur do Macierzy. Poległym w walce o polskość tych ziem”.

- Spotykamy się pod tym pomnikiem w rocznicę jego odsłonięcia, jednak głównym powodem naszego spotkanie jest znak na nim umieszczony - znak rodła. Symbolizuje on wartości, o które walczyli biskupczanie przed Ii wojną światową. Pamiętajmy o nich i bierzmy z nich przykład w wierności zasadom, które określają nas jako chrześcijan, Polaków, biskupczan - mówił Piotr Łach, prezes stowarzyszenia Semper Fidelis Polonia, organizator uroczystości. Wydarzenie wpisuje się w obchody 100. rocznicy powstania Związku Polaków w Niemczech, oraz 90. rocznicy wybrania symbolu rodła na znak Związku Polaków w Niemczech.

- Działanie takich organizacji pozwoliło byśmy tu, w wolnym kraju, mogli mówić i myśleć po polsku. Nasza obecność świadczy o tym, że pomimo prześladowań polskich działaczy spod znaku rodła, znak ten zwyciężył swastykę, biały orzeł czarnego, a Krzyż Chrystusa śmierć i zło. Cześć i chwała bohaterom! - podkreślił w swoim przemówieniu P. Łach.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem uczestnicy uroczystości udali się do miejskiego amfiteatru, gdzie miał miejsce festiwal patriotyczno-artystyczny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama