Nowy numer 08/2024 Archiwum

Nowy cykl nowenny gietrzwałdzkiej

Dzisiaj mija 145. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.

W rocznicę gietrzwałdzkich objawień rozpoczyna się kolejny cykl nowenny zatytułowanej „Prowadzeni orędziem Maryi”, która przygotowuje wiernych diecezji warmińskiego do 150. rocznicy objawień Matki Bożej przypadającej w 2027 r.

Drugi zakres tematyczny, który obecnie rozważamy, to „wiara celebrowana”, a szczegółowym zagadnieniem jest Eucharystia.
- Nie rozważamy jej w kontekście obrzędowym, ale próbujemy ją odkryć jako wielki dar, jaki Jezus pozostawił nam wszystkim. Co ciekawe, nie sposób od tego tematu uciec w kontekście objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Przeglądając treść pytań i odpowiedzi jakie Ona dawała Barbarze i Justynie, szybko można się zorientować, że dla Maryi temat Eucharystii był absolutnie centralny - mówi ks. dr Bartłomiej Matczak, redaktor materiałów liturgiczno-pastoralnych nowenny.

- Wszyscy pamiętamy, że wzywała Ona do odmawiania Różańca, ale czy pamiętamy Jej słowa o tym, że Msza św. Jest najważniejsza, że nie można jej zaniedbywać, że wszystkie sprawy trudne trzeba omadlać w ofierze eucharystycznej? - podkreśla.

Ważnym aspektem tej nowenny jest refleksja wspólnoty Kościoła nad wyzwaniami duszpasterskimi związanymi z Eucharystią.
- Kryzys wiary, a co za tym idzie, kryzys udziału w Eucharystii, jest wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich. Ten rok nowenny jest wielkim wołaniem Maryi o to, byśmy wrócili, byśmy na nowo rozmiłowali się w tajemnicy Eucharystii. Przede wszystkim chodzi o ukazane na nowo znaczenia udziału w niedzielnej Mszy świętej oraz o wypełnienie wielkiego pragnienia Maryi do trwania przy Chrystusie obecnym w Najświętszym Sakramencie. Może warto pomyśleć o częstszej adoracji? - zaznacza kapłan. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy