Frombork. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Koncert inauguracyjny już jutro.

Fromborskie organy wróciły po II wojnie światowej do życia dzięki pracy ks. Józefa Sianko, salezjanina, który metodą gospodarczą odbudował instrument. Od tego czasu organizowane są koncerty, najpierw pod nazwą „Koncerty fromborskie”, a następnie już jako Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej - mówi Maria Dzieciątek, koordynatorka fromborskiego festiwalu.

Jak tłumaczy, organy klasyfikowane są w pierwszej piątce instrumentów organowych Polsce.
- Przyciągają zarówno muzyków, jak i publiczność. Na koncertach pojawia się wielu gości z zagranicy, więc ich nazwa nawet, gdy za kontuarem zasiada Polak, nie jest na wyrost. Koncerty festiwalowe są głównym wydarzeniem kojarzonym z Fromborkiem, a brzmienie instrumentu w doskonałej akustyce fromborskiej świątyni pozostaje na długo w pamięci - wyjaśnia pani Maria.

- Myślę, że można powiedzieć, że Frombork ze swoimi zabytkami i właśnie muzyka organowa na najwyższym światowym poziomie stanowi najpiękniejszą wizytówkę naszego regionu i miejsce, w którym najpełniej można poznać historię Warmii, w którym od wieków rozkwitała kultura i nauka - dodaje.

Prezentując repertuar, zaznacza, że każdy koncert w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku będzie wyjątkowy.
- W tym roku jest ich pięć. Zazwyczaj organom będą towarzyszyły inne instrumenty: trąbka, akordeon, czy całe zespoły. Przyjedzie do nas Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego, a także kwintet instrumentów dętych Castle Brass, który cieszy się wyjątkową sympatią słuchaczy i tworzy wspaniały nastrój podczas występów. Jedyny recital wykona za to znakomity austriacki organista Heribert Metzger. Swoją wierną publiczność ma też prof. Roman Perucki, który wraz z Filharmonią Bałtycką, której jest dyrektorem, pomaga przy układaniu programu festiwalu - zapowiada koordynatorka fromborskiego festiwalu.

Wśród wyzwań wylicza kwestie finansowe oraz logistyczne.
- Zazwyczaj największą trudność stanowi zgromadzenie środków na organizację festiwalu. Piszemy wnioski i otrzymaliśmy pomoc od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Plany mieliśmy większe i możemy zrealizować w tym roku je tylko częściowo. Wyzwaniem organizacyjnym będzie z pewnością koncert 6 sierpnia, gdyż będziemy gościć wówczas około 50 muzyków, instrumenty, czy też sprzęt techniczny - dodaje.

Program
koncerty odbywają się o godz. 19.30

2 lipca
Bogdan Narloch – organy
Roman Gryń – trąbka

9 lipca
Heribert Metzger – organy

23 lipca
Eugenio Maria Fagiani – organy
Maciej Kacprzak –- akordeon

6 sierpnia
Roman Perucki – organy
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego Dyrygent: ppłk Marcin Ślązak
Soliści:
Natalia Winnik – mezzosopran
Maciej Gronek – tenor
Jan Kierdelewicz – bas/narrator
Katarzyna Soja – narracja

13 sierpnia
Marek Rogalski – organy
Castle Brass – kwintet instrumentów dętych

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..