Jutro ruszają Olsztyńskie Koncerty Organowe

- Ten festiwal odbywa się w mieście od ponad 40 lat, co czyni go jednym z najstarszych festiwali organowych w Polsce - mówi Jarosław Tarnawski, dyrektor artystyczny OKO.

Na olsztyńskiej starówce rozpoczną się Olsztyńskie Koncerty Organowe.

- Należy podkreślić, że odbywają się w wyjątkowym miejscu, gdyż w konkatedrze św. Jakuba w swoich młodzieńczych latach organistą był Feliks Nowowiejski. Mamy tu również do dyspozycji aż dwa instrumenty, oba najwyższej klasy. Myślę, że możemy śmiało powiedzieć, że uczestnicząc w OKO, kontynuujemy wielkie muzyczne tradycje tego miejsca i tworzymy historię, którą opowiadać będą przyszłe pokolenia - wyjaśnia Jarosław Tarnawski, dyrektor artystyczny OKO.

- Odnoszę wrażenie, że olsztynianie świetnie to rozumieją, co pokazuje niezmienna od wielu lat, wyjątkowa frekwencja na naszych organowych koncertach - dodaje.

Podkreśla, że program tegorocznych koncertów będzie różnorodny. - Jak myślę, godny szczególnej uwagi jest koncert, który odbędzie się 17 lipca. Wypełniony będzie autorskimi kompozycjami znakomitego trębacza jazzowego Macieja Fortuny. Zapowiada się koncert nietypowy, na którym usłyszymy organy w zupełnie innym wymiarze i kształcie, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Przed kilkoma laty w ramach naszego Festiwalu inny koncert ukazujący organy na jazzowo spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Jestem przekonany, że tak będzie i tym razem, zresztą wydaje mi się, że tym razem idziemy jeszcze o krok dalej - zachęca pan Jarosław.

Jak zawsze, na szczególną uwagę zasługuje koncert jakubowy. - Odbędzie się z udziałem Krakowskiego Tria Stroikowego. Z dużą niecierpliwością czekam również na koncert jednego z najwybitniejszych polskich wirtuozów organów - prof. Andrzeja Białki. Usłyszymy niezwykle interesujący, bardzo ambitny program stanowiący przegląd repertuaru organowego opartego na motywie nazwiska Bacha (B-A-C-H), począwszy od Kunst der Fuge aż do słynnej, niebywale trudnej Fantazji i Fugi B-A-C-H Maxa Regera - podkreśla.

Podczas koncertu finałowego Jarosław Tarnawski wystąpi razem z małżonką. - Będzie to koncert na 4 ręce, który wykonam wspólnie z moją żoną Agnieszką. Szczególnym punktem programu będzie nasza autorska transkrypcja uwertury fantastycznej „Bajka” Stanisława Moniuszki, którego 150. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku - zapowiada.

Zakończenie obostrzeń pandemicznych umożliwiło zaproszenie gości spoza Polski. - Nasz festiwal odzyskuje walor międzynarodowy. Szczególnie cieszy mnie możliwość odnowienia zawieszonej na czas pandemii współpracy z Fundacją Georga i Marii Dietrichów, dzięki której ponownie odwiedzą nas muzycy z partnerskiego miasta Olsztyna - Offenburga. Ponadto gościć będziemy wybitnego holenderskiego organistę Hayo Boeremę oraz organistę polskiego pochodzenia mieszkającego od wielu lat w Szwajcarii Tomasza Zeburę - dodaje.

Program
koncerty odbywają się o godz. 20

3 lipca
Sławomir Kamiński - organy

10 lipca
Hayo Boerema - organy

17 lipca
Marek Smoczyński - organy
Maciej Fortuna - trąbka

24 lipca
Jarosław Tarnawski - organy
Krakowskie Trio Stroikowe

31 lipca
Andrzej Białko - organy

7 sierpnia
Matthias Degott - organy
Stephan Börsig - trąbka

14 sierpnia
Tomasz Zebura - organy
Grzegorz Pelutis - bas

15 sierpnia
Wiktoria Ryńska - organy

21 sierpnia
Hanna Dys - organy
Szymon Zawodny - saksofon

28 sierpnia
Jarosław Tarnawski - organy
Agnieszka Tarnawska - organy

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..