Odsłonięto głaz upamiętniający bp. Józefa Geritza.
Na Trakcie Biskupim w Bałdach został odsłonięty głaz upamiętniający bp. Józefa Geritza. To tu znajdują się symboliczne wrota Warmii i Mazur. Od czasów kard. Hozjusza właśnie w tym miejscu wszystkie stany witały nowego biskupa warmińskiego. – By historia była żywa, musi być przypominana, a znaki, które ją przywołują, są ważne – mówił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.
– W Bałdach mamy cenne miejsce, na tym szlaku byli witani wielcy ludzie, którzy zapisali się w historii Warmii swoimi dobrymi czynami. Jednym z nich jest właśnie bp Józef Geritz – tłumaczył.
Józef Geritz urodził się w Jezioranach w 1783 r. w głęboko religijnej rodzinie. W 1797 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Reszlu prowadzonym przez jezuitów, następnie w Braniewie, a później u księży pijarów w Warszawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w katedrze fromborskiej w 1806 r. W roku 1823 został kanonikiem warmińskim i kustoszem. W 1840 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej. Podczas jego konsekracji, która miała miejsce w Królewcu, był obecny król pruski Fryderyk Wilhelm IV. W 1841 r. został wybrany przez kapitułę warmińską na biskupa warmińskiego.
Jako biskup szczególną troską duszpasterską otoczył katolików z diaspory mazurskiej i kłajpedzkiej, erygując parafie i budując świątynie. Założył Stowarzyszenie św. Wojciecha, które wspierało budownictwo kościelne. Opiekował się chorymi i wspierał dzieła charytatywne: ufundował dla sierot i ociemniałych zakład opiekuńczy św. Józefa w Lidzbarku Warmińskim, wyposażył szpitale w Braniewie, Fromborku i Lidzbarku Warmińskim, w Jezioranach zainicjował budowę szkoły dla dziewcząt i domu dla biednych. Dbał o ludność polską – swoje listy pasterskie drukował w języku niemieckim i polskim. Zmarł 16 sierpnia 1867 r. i został pochowany w katedrze we Fromborku.
– Ten region wielokrotnie bywa nazywany Świętą Warmią. Używano tego określenia nie tylko, by podkreślić pobożność, ale też by odzwierciedlić bogactwo intelektualne, gospodarcze i religijne osób, które tę ziemię zamieszkiwały. Do takich postaci zaliczamy bp. Józefa, który budował wiarę, nadzieję i niósł pomoc wiernym – mówiła Sylwia Jaskólska, wicemarszałek województwa.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się