Nowy numer 47/2022 Archiwum

Uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej

11 sierpnia obchodzimy uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej.

Uroczystość odbywa się od dnia koronacji obrazu znajdującego się w bazylice w Świętej Lipce, co miało miejsce 11 sierpnia 1968 r. – Głównym koronatorem był prymas Stefan Wyszyński, a współkoronatorem kard. Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski, który przewodniczył wówczas uroczystej Eucharystii. Prymas Tysiąclecia wygłosił homilię. Była to komunia świętego i błogosławionego – uważa superior i kustosz sanktuarium o. Aleksander Jacyniak SJ.

To wówczas padły tak znamienne i ciągle aktualne słowa prymasa: „Trzeba bronić wysokiej kultury życia ludzkiego i wysokiej ceny życia”. Apelował wówczas, aby ludzkość nie dała się zwyciężyć samolubstwu i wygodnictwu. Podkreślał przy tym, że rodzina i cały glob ziemski przeznaczone są „dla ludzi rozumnych i wolnych, którzy wywodzą się ze świętych, czystych i świadomych swoich obowiązków wobec życia ludzkiego – małżeństw!”. W 1968 roku w uroczystości wzięło udział 33 biskupów. W 36 konfesjonałach spowiadano bez przerwy, rozdano 40 tys. Komunii św. Ojciec Jacyniak SJ pamięta ten dzień, miał wówczas 9 lat. Stał w wielkim tłumie. – Pamiętam całą tę liturgię. Nigdy później do sanktuarium nie przybyło aż tylu wiernych. Nie mogłem służyć do Mszy św., szukałem na placu miejsca, z którego mógłbym dobrze widzieć uroczystość. Przed ołtarzem ścisk był wielki. Przed restauracją Błękitny Anioł, a wówczas Zalesie, były barierki. Poszedłem tam, stanąłem na nich. Mogłem stamtąd obserwować przebieg koronacji – wspomina o. Jacyniak.

Każdego roku w dniu uroczystości i jednocześnie rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej do świętolipskiej bazyliki przybywa wielu pielgrzymów. Nawiedzają sanktuarium, by spotkać się z Maryją, oddać jej swoje intencje, prośby i dziękczynienia.

- Ze względu na fakt, iż piętnastego sierpnia przeżywamy w naszym sanktuarium jeden z dwóch głównych odpustów - odpust Wniebowzięcia NMP - tą uroczystością rozpoczynamy przygotowania do jego przeżywania. Niemniej i dziś przybywa do nas wielu pielgrzymów i turystów, którzy uczestniczą we Mszach św. - wyjaśnia superior.

Dalsze uroczystości:

  • W sobotę 13 sierpnia Nabożeństwo Fatimskie. W jego programie znajdzie się Msza św. o 18.00, modlitwa różańcowa, procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej i apel maryjny;
  • W niedzielę 14 sierpnia o 10.30 Różaniec, o 11.00 Msza św. z sakramentem namaszczenia chorych. Nocne czuwanie modlitewne rozpocznie się od apelu maryjnego o 21.00 i będzie ubogacone Mszą św. o północy.
  • W poniedziałek 15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej na placu przed bazyliką o 11.00 będzie przewodniczyć bp diecezji łowickiej Wojciech Osial. Po Mszy św. procesja eucharystyczna wokół placu.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy