Nowy numer 40/2022 Archiwum

Spotkania Englingowskie

W Prositach odbyło się spotkanie osób z całego kraju, których łączy postać Sługi Bożego Józefa Englinga.

Spotkanie Englingowskie odbywają się od 2000 roku, a ich organizatorką jest Alicja Kostka. Jest ona wicepostulatorką procesu beatyfikacyjnego Józefa Englinga. - Poznałam to miejsce 25 lat temu, poznając Ruch Szensztacki. Dowiedziałam się, że współzałożycielem tego ruchu jest Józef Engling, pochodzący właśnie z Prosit - tłumaczy A. Kostka.

Józef Engling urodził się 5 stycznia 1898 r., zginął na froncie podczas I wojny światowej 4 października 1918 r. W 1914 r. był jednym z tych, którzy w Szensztat założyli Kongregację Mariańską, która później przekształciła się w Ruch Szensztacki.

- Naszym celem jest odkrywanie postaci Józefa Englinga, jego popularyzacja, a także odwiedzenie jego domu rodzinnego. Obecnie możemy się od niego uczyć zaangażowania w odnowę świata i to w obliczu wojny. O. Józef Kentenich, założyciel Ruchu, mówił, że naszą odpowiedzą na wojnę jest danie światu nowoczesnych świętych. Według założycieli chrześcijanin ma być zafascynowany swoim powołaniem, nie zajęty tylko sobą, ale też ewangelizujący. Taki był właśnie Józef Engling - pracował cały czas nad sobą, by móc pośredniczyć w przekazywaniu Dobrej Nowiny - podkreśla Alicja Kostka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy