11 sierpnia przypadają uroczystość Matki Bożej Świętolipskiej i rocznica koronacji Jej cudownego obrazu.
Uroczystość odbywa się od dnia koronacji obrazu znajdującego się w bazylice w Świętej Lipce, co miało miejsce 11 sierpnia 1968 r. – Głównym koronatorem był prymas Stefan Wyszyński, a współkoronatorem kard. Karol Wojtyła, ówczesny metropolita krakowski, który przewodniczył wówczas uroczystej Eucharystii. Prymas Tysiąclecia wygłosił homilię. Była to komunia świętego i błogosławionego – uważa superior i kustosz sanktuarium o. Aleksander Jacyniak SJ.
To wówczas padły znamienne i ciągle aktualne słowa prymasa: „Trzeba bronić wysokiej kultury życia ludzkiego i wysokiej ceny życia”. Apelował wówczas, aby ludzkość nie dała się zwyciężyć samolubstwu i wygodnictwu. Podkreślił, że rodzina i cały glob ziemski przeznaczone są „dla ludzi rozumnych i wolnych, którzy wywodzą się ze świętych, czystych i świadomych swoich obowiązków wobec życia ludzkiego – małżeństw!”. W 1968 roku w uroczystości wzięło udział 33 biskupów. W 36 konfesjonałach spowiadano bez przerwy, rozdano 40 tys. Komunii św. Ojciec Jacyniak SJ pamięta ten dzień, miał wówczas 9 lat. Stał w wielkim tłumie. – Pamiętam całą tę liturgię. Nigdy później do sanktuarium nie przybyło aż tylu wiernych. Nie mogłem służyć do Mszy św., szukałem na placu miejsca, z którego mógłbym dobrze widzieć uroczystość. Przed ołtarzem był wielki ścisk. Przed restauracją Błękitny Anioł, a wówczas Zalesie, ustawiono barierki. Poszedłem tam, stanąłem na nich. Mogłem stamtąd obserwować przebieg koronacji – wspomina o. Jacyniak.
Każdego roku w dniu uroczystości i jednocześnie rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej do świętolipskiej bazyliki przybywa wielu pielgrzymów. Nawiedzają sanktuarium, by spotkać się z Maryją, oddać Jej swoje intencje, prośby i dziękczynienia.