Nowy numer 09/2024 Archiwum

Stoczek Klasztorny. Dziękczynienie za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

19 sierpnia rozpoczyna się nowenna. Główne uroczystości odbędą się 28 sierpnia.

W Stoczku Klasztornym, gdzie przebywał Prymas Tysiąclecia, odbędą się diecezjalne uroczystości dziękczynne za dar beatyfikacji Stefana Wyszyńskiego. Błogosławiony Stefan Wyszyński jest związany z archidiecezją warmińską, którą nawiedzał wielokrotnie i na terenie której został uwięziony przez władze komunistyczne.

Stoczek Klasztorny stał się podwójnym miejscem kultu. Z jednej strony pielgrzymi od wieków przychodzą, by pokłonić się Królowej Pokoju, z drugiej przybywają wy wypraszać łaski u nowego błogosławionego.

- Jego heroiczne życie, głęboka wiara i nieugięta postawa wobec zła, zawierzenie życia Bogu i Maryi do dziś są wzorem dla wielu ludzi, którzy przybywają nie tylko do jego grobu, ale również i do miejsca uwięzienia, aby wypraszać potrzebne laski. Wpatrując się w postać bł. Stefana Wyszyńskiego, chcemy o tej drodze maryjnego życia przypominać wiernym i pielgrzymom, którzy przybywają do sanktuarium. Poprzez uroczystości dziękczynne chcemy podziękować Bogu, za wysłuchanie naszych modlitw o wyniesienie na ołtarze Prymasa Tysiąclecia. W tej intencji trwała nieustanna modlitwa w sanktuarium w Stoczku Klasztornym, drugim miejscu Jego uwięzienia, a teraz za tę łaskę chcemy podziękować Bogu razem z całą naszą archidiecezją - tłumaczy ks. Wojciech Sokołowski MIC, kustosz sanktuarium.

Beatyfikacja mocno wpłynęła na rytm w sanktuarium, jak również wprowadzenie jego relikwii.
- Przyczyniło się to do większego zainteresowania postacią nowego błogosławionego i ożywienia ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium. W ubiegłym roku w 68. rocznicę uwięzienia w Stoczku Klasztornym kardynała Wyszyńskiego 12 października 2021 r. odbyła się uroczystość wprowadzenia jego relikwii do sanktuarium, którego dokonał abp Józef Górzyński - wspomina.

Bezpośrednie przygotowanie do archidiecezjalnych uroczystości dziękczynnych rozpocznie się 19 sierpnia nowenną do bł. Stefana Wyszyńskiego.

- Będzie odmawiana w intencji dziękczynnej za dar beatyfikacji bł. Stefana Wyszyńskiego oraz w intencjach poleconych na nowennę przez wiernych. W tych intencjach zostanie odprawionych 9 Mszy św. w czasie trwania nowenny. Każdego dnia będziemy prosili Boga o Jego dary i łaski, o które zabiegał bł. Stefan Wyszyński, o cnoty teologalne: wiarę, nadzieję i miłość, cnoty kardynalne: roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo oraz łaskę wierności Bogu i o pokój. Każda z wymienionych cnót i próśb jest bardzo ważna i ma wielkie znaczenia dla naszego życia duchowego - tłumaczy ksiądz kustosz.

W ramach przygotowań jest przewidziany dzień miłosierdzia i dzień rodziny.
Dzień miłosierdzia odbędzie się w piątek. - To dzień męki i śmierć Jezusa na krzyżu. Pragniemy przeżyć go w duchu zadośćuczynienia i przebłagania za nasze grzechy i grzechy całego świata. W tej intencji oraz w intencji ludzi chorych i cierpiących zostanie odprawiona Droga krzyżowa w krużgankach i nabożeństwo różańcowe z rozważaniami bł. Stefana Wyszyńskiego - zapowiada. Tego dnia podczas Mszy św. zostanie udzielone błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. W ramach nowenny wierni będą prosić o dar męstwa. - Potrzebujemy tego daru, byśmy mogli mężnie podejmować zadania i obowiązki, które zleca nam Bóg i abyśmy wytrwale znosili życiowe doświadczenia, a szczególnie cierpienia, choroby oraz szyderstwa i oszczerstwa ze strony ludzi - tłumaczy.

Ostatni dzień przygotowania do uroczystości dziękczynnych będzie obchodzony jako dzień rodziny.
- Dzisiejsza rodzina wymaga duchowej troski i wsparcia, aby realizowała swoje chrześcijańskie powołanie. Pragniemy podczas tego dnia modlić się w intencji rodzin, aby, jak nauczał bł. Stefan Wyszyński, była „Bogiem silna” - cytuje.

Tego dnia ważną intencją będzie również modlitwa o pokój na świecie i w Ukrainie. W dzień miłosierdzia i dzień rodziny odbędzie się również Apel Maryjny o godz. 21.

Program Archidiecezjalnych Uroczystości Dziękczynnych w Stoczku Klasztornym
Nowenna do bł. Stefana Wyszyńskiego
19 sierpnia - o wytrwanie w wierze, godz.19 Msza św.
20 sierpnia - o wierność Bogu, godz.19 Msza św.
21 sierpnia - o nadzieję, godz.17. Msza św.
22 sierpnia - o miłość Boga i bliźnich, godz.19 Msza św.
23 sierpnia - o roztropność, godz.19 Msza św.
24 sierpnia - o sprawiedliwość, godz.19 Msza św.
25 sierpnia - o umiarkowanie, godz.19 Msza św.
26 sierpnia - o męstwo, godz.19 Msza św.
27 sierpnia - o pokój, godz.19 Msza św.

26 sierpnia - piątek Dzień Miłosierdzia
18.00 - Droga Krzyżowa w intencji chorych i cierpiących (w krużgankach)
19.00 - Msza święta i błogosławieństwo chorych Najświętszym Sakramentem
20.30 - Nabożeństwo różańcowe w intencji chorych i cierpiących z rozważaniami bł. Stefana Wyszyńskiego (tajemnice bolesne).
21.00 - Apel Maryjny

27 sierpnia - sobota Dzień Rodziny
18.00 - Nabożeństwo w intencji rodzin
19.00 - Msza święta w intencji rodzin
20.30 - Nabożeństwo Różańcowe w intencji rodzin z rozważaniami bł. Stefana Wyszyńskiego (tajemnice radosne)
21.00 - Apel Maryjny

28 sierpnia - niedziela Centralne Uroczystości
9.00 - Droga do świętości bł. Stefana Wyszyńskiego (program słowno-muzyczny w bazylice)
10.00 - Nabożeństwo Różańcowe z rozważaniami bł. Stefana Wyszyńskiego (plac przed bazyliką) 
11.00 - Msza Święta dziękczynna za beatyfikację pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza (plac przed bazyliką)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy