Nowy numer 08/2024 Archiwum

Koncert ewangelizacyjny "…by świat usłyszał"

25 września w Ostródzie odbędzie się 10., jubileuszowa edycja wydarzenia.

Sporo już za nimi: dziewięć koncertów, podczas których wystąpiło 13 zespołów i w sumie 153 wykonawców. Przeprowadzili osiem edycji warsztatów muzycznych, w których udział wzięło 350 uczestników. Ponad 8 tys. uczestników koncertu, a co najważniejsze, jak zaznaczają „setki wspólnych Mszy św., czasu modlitwy i tysiące godzin spędzonych przy organizacji oraz niezliczona ilość Bożej łaski”. Przed nimi dziesiąta, jubileuszowa edycja koncertu „…by świat usłyszał” (BSU), który przygotowuje stowarzyszenie o tej samej nazwie.

- Koncert i wydarzenia z nim związane zawsze wpisują się w hasło roku duszpasterskiego, które w tym roku brzmi: „Posłani w pokoju Chrystusa”. To posłanie chcemy realizować właśnie przez nasze ewangelizacyjne dzieła - mówi Joanna Jaskółowska, liderka wydarzenia.

- Nasze koncerty ewangelizacyjne można opatrzyć wspólnym hasłem „Nie chowa się światła pod korcem!" Pokazujemy, że jeśli wartości chrześcijańskie są podstawą, to można się równie świetnie bawić, grać, żyć, działać, tylko trochę jakby bardziej z sensem, bo z perspektywą sięgającą poza czas życia człowieka - dodaje Jan Krysiak.

Organizatorzy podkreślają, że przez swoje zaangażowanie i organizację koncertu chcą świadomie włączać się w dzieło ewangelizacji.
- Poprzez muzykę, warsztaty i wspólny czas ciągle poruszane są treści chwalące Boga, Jego dobro. Muzyka, którą bardzo lubimy, pomaga nam głosić Ewangelię przez śpiew, grę na instrumencie, taniec pod sceną w czasie koncertu, a innym tę dobrą nowinę odbierać, bo czasem melodia, słowa piosenka trafiają tam, gdzie w zwykłej rozmowie nie da się sięgnąć lub nie ma się odwagi. W czasie samego koncertu śpiewy uwielbiające Pana Boga niosą się po całym jeziorze i może właśnie w taki sposób nasze działanie trafi do kogoś, zmieniając jego życie i sprawi, że wróci do Boga, do Kościoła, że przestanie czuć się samotny i niekochany - wyjaśnia Magdalena Godzwon.

Zależy im na formacji duchowej osób, które angażują się w dzieło.
- Dbamy o to, by głównym punktem każdego dnia warsztatowego była Eucharystia, aby obecny był duszpasterz, by ze sceny koncertowej wybrzmiało słowo Boże - mówi Martyna Pawłowska.

Koncert to niejedyne wydarzenie ewangelizacyjne organizowane przez stowarzyszenie.
- W ciągu roku organizujemy mniejsze wydarzenia, jak np., zeszłoroczna Adwentowa Łódź Ratunkowa - spotkania muzyczne w ostródzkich kościołach połączone z konferencjami zaproszonych gości - mówi Martyna. - Wiosną tego roku wystawiliśmy Misterium Męki Pańskiej z ekipą młodych aktorów z Ostródy i okolic. Wcześniej prowadziliśmy regularne spotkania online dla młodzieży z zaproszonymi gośćmi. Cykl nosił nazwę „Jakubowa Studnia”. Były też cztery wieczory adwentowe „Rusz z nami dusze”, czyli wieczory modlitwy i dobrej muzyki z treścią, połączone ze spotkaniami z zaproszonymi gośćmi znanymi z mediów katolickich - wylicza Jan, zapewniając, że członkowie stowarzyszenia prowadzą także inne różnorodne projekty ewangelizacyjne i muzyczne skierowane przede wszystkim do młodzieży.

Przed stowarzyszeniem wciąż nowe wyzwania.
- Mamy nadzieję, że uda się nawiązać szerszą współpracę z księżmi odpowiedzialnymi za przygotowywanie młodzieży do sakramentu bierzmowania - mamy w tego rodzaju pracy ciekawe pomysły do zaproponowania - mówi Jan.
- Jesteśmy otwarci na powiew Ducha Świętego, trochę bez planów, trochę mamy nadzieję na jakieś muzyczno-formacyjne działania w ciągu roku szkolnego, wszystko tworzy się na bieżąco - dodaje Joanna.

Jednak ich podstawowa misja pozostaje bez zmian.
- Chcemy, by każdy człowiek, niezależnie od tego w jakiej sytuacji życiowej jest, usłyszał słowa pocieszenia, że jest kochany i chciany przez Boga od początku swojego życia i by odkrył, że nie jest sam, że są też inni ludzie i Kościół, który nas gromadzi i się troszczy, bo jest naszą Matką - mówi Magdalena.
- Obecnie zewsząd słychać głównie o niefajnych sprawach: wojny, choroby, afery, inflacja itp., a trzeba abyśmy słyszeli to, co istotne, że Bóg jest i nas kocha i jak tak jest to znaczy, że jest dobrze - uważa Aneta.
- To zdanie z modlitwy brewiarzowej z dnia, kiedy dziesięć lat temu powstawał pierwszy koncert i już trzeba było koniecznie zdecydować się na nazwę wydarzenia. Wierzę, że tę nazwę wybrał dla nas Pan Bóg, jednocześnie posyłając nas, by głosić tak, by świat usłyszał. A ma co słyszeć, bo Dobra Nowina, którą głosimy jest przekazywana przez naprawdę świetnych muzyków i wysokiej jakości aranżacjach - dodaje Joanna.

Więcej o dziele w „Posłańcu Warmińskim” nr 35/2022 z 4 września.

Program 10. jubileuszowej edycji Koncertu Ewangelizacyjnego „…by Świat usłyszał”
23-25 wrzesień 2022 (piątek, sobota, niedziela) warsztaty wokalno-instrumentalne prowadzone przez Marcina Pospieszalskiego, Agnieszkę i Piotra Cudzichów oraz muzyków z zespołu.

X Koncert Ewangelizacyjny „…by Świat usłyszał”
25 wrzesień godz. 17.00, Ostróda Amfiteatr

Wystąpią m.in.
Agnieszka i Piotr Cudzich z zespołem
Agnieszka Musiał
Arkadio
Basia Pospieszalska
Zespół Our Time
Zabłąkani w obłokach
Chór i zespół warsztatowy

Zapisy na warsztaty oraz informacje: www.byswiatuslyszal.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy