W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny abp Józef Górzyński ustanowił kościół Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie archidiecezjalnym sanktuarium Świętej Rodziny.
Uroczystej Mszy św., podczas której został odczytany dekret ustanawiający sanktuarium Świętej Rodziny, przewodniczył abp Józef Górzyński. Licznie przybyłych wiernych przywitał proboszcz ks. Andrzej Pluta. Przytaczał słowa św. Jana Pawła II, który w Adhortacji Apostolskiej „Redemptoris Custos” o świętym Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła napisał: „Wszystkie rodziny chrześcijańskie winny upodabniać się do Świętej Rodziny, tego pierwotnego Kościoła domowego. W niej bowiem cudownym zamysłem Bożym żył ukryty przez długie lata Syn Boży. Jest ona więc pierwowzorem i przykładem wszystkich rodzin chrześcijańskich”.
- Szczególnym przedmiotem kultu w naszym sanktuarium staje się ikona Świętej Rodziny napisana przez s. Miriam ze szczecińskiego karmelu. Kopię ikony, którą mamy w naszym kościele, otrzymaliśmy od Wspólnoty Świętej Rodziny z Łomianek. Będziemy oddawać cześć Świętej Rodzinie, naśladować Jezusa, Maryję i Józefa oraz za ich wstawiennictwem wypraszać łaski w tak trudnych dla rodzin czasach - mówił ks. Pluta.
Abp Józef Górzyński podkreślał, że temat rodziny jest jednym z najważniejszych tematów życia społecznego i życia Kościoła. - Jest on powierzany waszej parafialnej wspólnocie, aby ci, którzy będą przychodzić tu i modlić się o swoje rodziny, zastali środowisko modlitwy, bo tym jest sanktuarium - mówił metropolita warmiński.
W homilii przypominał o tym, że Bóg dokonał największej tajemnicy w historii człowieka - wcielenia Syna Bożego - w rodzinie. Również i prorocy posługiwali się znakiem rodziny, by mówić o tym, kim jest Bóg i jaka jest Jego miłość do swojego ludu. - Ten znak jest od Boga dany i wpisany w naturę człowieka. To porządek, który tworzy Bóg, nie człowiek. Mądrość człowieka będzie wtedy, kiedy to zrozumie i podejmie. Dlatego dla nas chrześcijan tak ważna jest rodzina, to środowisko, w którym rodzi się nasz Zbawiciel, w środowisku Świętej Rodziny - podkreślał abp Górzyński.
Wyjaśniał, że nie jest to ideologiczna potrzeba Kościoła, który się przyzwyczaił do takiego modelu świata. - Kościół nie ma przyzwyczajeń. Ma tradycję, którą czyta z Bożego objawienia - mówił. Wskazywał na sanktuarium, które jest miejscem, gdzie wyprasza się łaskę Bożą i otwartym sercem się ją przyjmuje.
- Od dziś mamy takie miejsce w naszej warmińskiej archidiecezji, gdzie trwa modlitwa skupiona na tej konkretnej intencji, na naszych rodzinach. Niech dobry Bóg, dając nam przykład Świętej Rodziny, będzie hojnym dawcą w czasie, kiedy tak bardzo potrzeba jest łaska dla rodzin, aby dobrze była zrozumiana sama myśl Boża zawarta w powołaniu do życia w rodzinie i odważnie podejmowana w świecie, który coraz mniej to rozumie i tę rzeczywistość szanuje - dlatego tym bardziej jej potrzebuje - mówił metropolita.
Dekret abp. Józefa Górzyńskiego powołujący sanktuarium Świętej Rodziny odczytał ks. prof. Lucjan Świto. „W trosce o jedność i świętość wspólnot małżeńskich i rodzinnych w archidiecezji warmińskiej, biorąc pod uwagę pobożny zamysł oraz długoletnią wytrwała i żarliwą modlitwę w intencji małżeństw, rodzin, dzieci i młodzieży podejmowaną przez wiernych w kościele parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie z dniem 8 września 2022 r. ustanawiam sanktuarium Świętej Rodziny w Olsztynie”.
- Oddać się Świętej Rodzinie, to najpierw oddać się pod macierzyńską niewolę miłości Matce Najświętszej i niczego nie robić bez Jej przyzwolenia. Skoro chodzi o rodzinę, to pomocna jest Święta Rodzina nazwana przez papieża Piusa XII „Trójcą ziemską”. Nie dlatego, że liczba osób odpowiada liczbie osób Bożych w Trójcy Przenajświętszej. Dlatego, że rodzina jest taką wspólnotą osób, która kocha się nawzajem, tak jak Bóg kocha. W Świętej Rodzinie jest jedna osoba Boża, Pan Jezus. Jest tylko jedna osoba, która jest Niepokalanym Poczęciem. Święty Józef jest do nas podobny we wszystkim. To jest zwykły mężczyzna. Mimo tych różnic, oni tworzą taką wspólnotę, która urzeczywistnia kochanie, jak Bóg kocha. To jest jedyna rzecz, która może ocalić rodzinę - mówił ks. Wiesław Jankowski z Instytutu Świętej Rodziny w Łomiankach.
Ważnym argumentem do utworzenia sanktuarium jest działalność istniejącego przy parafii Stowarzyszenia Świętej Rodziny, które prowadzi Katolicki Zespół Edukacyjny im. Świętej Rodziny. W tym roku stowarzyszenie świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. Oprócz działalności oświatowej prowadzi działania mające na celu wzmocnienie rodziny. - Pragniemy oddawać większą cześć Świętej Rodzinie, oddawać Jej wszystko, co mamy, kim jesteśmy, by wypraszała łaski potrzebne na każdy dzień - mówił Andrzej Olszewski, prezes stowarzyszenia.