Nowy numer 40/2022 Archiwum

Apel pamięci poległych strażaków

W Olsztynie strażacy zawodowi i ochotnicy upamiętnili poległych w akcji kolegów.

Jak co roku 11 września, w rocznicę zamachów na World Trade Center, w centrum Olsztyna spotkali się strażacy zawodowi i ochotnicy, a także przedstawiciele władz i mieszkańcy miasta, by oddać hołd poległym w akcji strażakom.

Miejsce jest szczególne, ponieważ przed siedzibą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP oraz Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej PSP w Olsztynie znajduje się pomnik, a napis na nim głosi: „Ten jest większy między ludźmi, kto umie służyć i kto poświęca siebie dla dobra innych”.

Inspiracją do spotkań stała się ofiarność 343 strażaków z Nowego Jorku, którzy w 2001 r. oddali życie podczas akcji ratowniczych po zamachach na World Trade Center. - Tamtego dnia wszyscy zszokowani śledziliśmy relacje telewizyjne. W atakach na bliźniacze wieże WTC zginęło blisko 3 tys. osób, w tym 343 naszych kolegów strażaków. Wielu ratowników zmarło później z powodu wdychania azbestu, który znalazł się w powietrzu w następstwie zawalenia się budynków. Dzień 11 września pozostaje niezmiennie w naszych strażackich sercach, już na zawsze będzie się kojarzył z najwyższa ofiarą, jaką strażacy i członkowie innych służb ratowniczych składają codziennie w wielu miejscach na całym świecie - mówił dh Maciej Jasiński, dyrektor Zarząd Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy