Nowy numer 40/2022 Archiwum

V Braniewska Jesień Organowa

W sobotę 17 września odbędzie się pierwszy koncert w ramach Braniewskiej Jesieni Organowej.

I Braniewska Jesień Organowa odbyła się w 2018 r. W tym roku organizatorzy zapraszają na piątą edycję festiwalu. - To wyjątkowa edycja, podczas której rozbrzmiewać będą improwizacje organowe. Z pewnością ciekawostką będzie pierwszy koncert Jonasa Wilferta z Berlina - improwizacja do wyświetlanego w prezbiterium niemego filmu „Żywot i męka Jezusa Chrystusa” z 1903 r. - podkreśla dyrektor festiwalu Patryk Podwojski.

Wspomina początki koncertów i rozmowy z Maciejem Michalskim oraz proboszczem ks. Leszkiem Galicą.

- Stwierdziliśmy, że warto ożywić świątynię i przywrócić jej tradycje muzyczne. Tak festiwal wrósł w kulturalny kalendarz Braniewa. Mam ogromny sentyment do tego wydarzenia. Pracujemy cały rok przy jego organizacji. Pisanie projektów, kontakt z artystami, później pisanie sprawozdań. Dużo pracy, której nie widać, by mogło się odbyć parę koncertów. Jednak towarzyszy temu ogromna radość, bo w kilka osób utworzyliśmy coś z niczego. Najważniejsze jest to, że koncerty cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Bazylika jest wypełniona słuchaczami. Można powiedzieć, że Braniewo wraca do tradycji, staje się ważnym miejscem dla muzyki - uważa pan Patryk.

V Braniewska Jesień Organowa w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie (koncerty o godz. 19:00; wstęp wolny):

  • 17.09.2022 r. - Jonas Wilfert (Berlin) – organy. Koncert improwizacji do niemego filmu „Żywot i męka Jezusa Chrystusa” z 1903 r.;
  • 24.09.2022 r. - Chór Politechniki Gdańskiej pod dyrekcją dr. hab. Mariusza Mroza, organy Patryk Podwojski;
  • 01.10.2022 r. - improwizacje organowe, Damian Skowroński.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy