W Centrum Świętego Jakuba w Olsztynie odbyła się konferencja naukowa "Warmia w czasie baroku".
Konferencja wpisuje się w nasze działania promujące Warmię, jako region o niezwykłej i bogatej historii, której przedstawiciele oddziaływali nie tylko na kulturę, naukę i losy Polski, ale też i Europy. To wydarzenie wpisuje się w cykl konferencji, z których następna odbędzie się październiku w Braniewie - przybliża Emilia Figura-Osełkowska z Instytutu Północy im. Wojciecha Kętrzyńskiego.
Jak zauważa prof. Stanisław Achremczyk, tą konferencją organizatorzy pragną pokazać, jaka była Warmia pod panowaniem Królestwa Polskiego. Dominium warmińskie przez 306 lat było w państwie polskim. - Co po tej Warmii polskiej pozostało? Piękny barok, wystrój świątyń, książki, wielka kultura i szkolnictwo. Pragniemy pokazać wkład tych ludzi, którzy przyszli z zewnątrz - biskupów, kanoników, proboszczów i szlachty - w kulturę i gospodarkę tej ziemi - wyjaśnia prof. Achremczyk.
Wskazuje na kościół w Świętej Lipce, Stoczku Klasztornym, Chwalęcinie, Chruścielu, Braniewie, Głotowie, Sząbruku i Krośnie. Piękne wiejskie świątynie to świadectwo tamtych lat. - Księgozbiory obecnie rozproszone po zbiorach szwedzkich, rosyjskich, niemieckich i polskich również świadczą o kulturze drukarskiej i ludziach. I tych ludzi chcemy przypomnieć - podkreśla profesor. Byli to politycy, którzy wpływali na kształt polityki Rzeczpospolitej. Stąd wyszło pięć osób na najwyższą godność kościelną, arcybiskupstwo gnieźnieńskie i prymasostwo Polski. - Nie ma drugiej diecezji w Polsce, z której w XVII i XVIII w. wyszło pięciu prymasów. Ludzi, którym przyszło działać w niezwykle trudnych czasach ówczesnej Polski, rozdwojonej bezkrólewiem, rozdartej walkami wewnętrznymi. Musieli godzić, bo taka była rola ówczesnych prymasów - opowiada prof. Achremczyk.
Jak zauważa ks. dr Zbigniew Czernik, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, sztuka barokowa jest szeroko reprezentowana na Warmii. - Do dzisiaj mamy w swoich zbiorach sporą reprezentację obiektów barokowych, zarówno jeśli chodzi o malarstwo, jak i rzeźbę. Możemy pochwalić się również wysokiej klasy wyrobami rzemiosła artystycznego, kielichy, relikwiarze, puszki na komunikanty. Warto pamiętać, że to był czas rozwoju miejscowych warsztatów - podkreśla ks. Czernik.
- Cieszymy się, że nasze centrum stało się miejscem prezentacji naukowych badań dotyczących historii Warmii - podkreśla ks. dr hab. Adam Bielinowicz.
Konferencję zorganizowali: Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego oraz Centrum Świętego Jakuba.