Nowy numer 48/2022 Archiwum

Lectio divina w Olsztynie

W każdy piątek grupa gromadzi się, by rozważać słowo Boże.

Z inicjatywy sióstr uczennic Boskiego Mistrza w parafii św. Jakuba w Olsztynie ruszyła grupa dzielenia się słowem Bożym.

- Pomysł zrodził się z pragnienia dzielenia się bogactwem słowa Bożego i odczytywania swego życia w jego świetle - mówi s. Beata Kozłowska PDDM. Zaznacza, że bł. Jakub Alberione podkreślał znaczenie słowa Bożego w życiu swoich duchowych dzieci.
- Nasz założyciel kładł nacisk na życie słowem Bożym w codzienności. Nasz charyzmat związany jest z adoracją Najświętszego Sakramentu. On tłumaczył, że tam, gdzie nie ma możliwości adoracji, mamy położyć księgę Pisma Świętego na ołtarzu i otaczać ją czcią - tłumaczy s. Beata.

Grupa spotyka się raz w tygodniu, a rozważania odbywają się w jednej z form lectio divina, w której zasadniczą kwestią jest postawa ucznia.
- Ta postawa rodzi się ze słuchania. By żyć w relacji z Jezusem, trzeba stawać się każdego dnia uczniem, a to jest możliwe przez słuchanie, przebywanie w Jego obecności i naśladowanie Go - wyjaśnia.

Święty Hieronim mówił: „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”, a w tym poznawaniu nie brakuje trudności w postawie ucznia, a jest nią brak umiejętności słuchania.
- Wielokrotnie przychodzimy na modlitwę ze swoimi rozwiązaniami na życie i prosimy, by Bóg je pobłogosławił, zapominając o postawie słuchania. Warto uświadomić sobie, że w postawie słuchania mamy zapomnieć o sobie i otworzyć się na to, co On ma do powiedzenia. Być uczniem to przede wszystkim postawa słuchania - dodaje.

Podczas spotkań uczestnicy rozważają fragment Ewangelii z nadchodzącej niedzieli.
- Po pierwsze nie wybieramy fragmentu, który nam pasuje, ale chcemy słuchać tego, co proponuje nam Kościół. Po drugie idąc w niedziele na Eucharystię, chcemy być przygotowani przez rozważanie słowa Bożego, które ma nas kształtować przez najbliższy tydzień - wyjaśnia siostra.

Grupa kieruje się strukturą: lectio, meditatio, oratio i actio.
- Pierwsze trzy etapy są naszą wspólna pracą podczas spotkania. Słuchamy słowa, rozważamy je i dzielimy się tym, co ono do nas mówi, w czym nas urzeka w konkretnej rzeczywistości naszego życia. Ostatni etap jest szkołą życia zgodnie z usłyszanym i przemedytowanym słowem Bożym. To w codzienności podejmujemy konkretne decyzje, które mają nas upodabniać do Mistrza, którego słuchamy - tłumaczy.

Prowadzone przez jej wspólnotę spotkania są dla niej bogactwem w życiu duchowym.
- Każde spotkanie ubogaca tych, którzy w nim uczestniczą. Nawet jeśli przygotowuję rozważanie, to dzięki dzieleniu mogą dostrzec, jak to słowo działa w sercu drugiego człowieka. To pozwala mi otworzyć się na szerszą perspektywę słowa Bożego. Widzę, jak słowo czyta drugiego człowieka. Wciąż trzeba nam się uczyć tego słuchania, stawania się coraz bardziej ludźmi słowa Bożego, w których rodzi się wiara. To wzajemnie przenikająca się drogą - dodaje.

Kiedy: Piątek o godz. 18.45
Gdzie: Centrum św. Jakuba w Olsztynie

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy