Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie obchodził jubileusz 70-lecia istnienia.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie, której przewodniczył ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej.
- Ze społecznością ośrodka spotykamy się często w naszej świątyni. Dzisiaj gromadzi nas szczególna uroczystość: 70-lecie placówki. Pragniemy, by to, co jest trudnym dziełem wychowania w specjalnym ośrodku, polecić Panu Bogu, jako dziękczynienie i z nadzieją prosić o błogosławieństwo na kolejne lata działalności - mówił na wstępie proboszcz ks. Janusz Wieszczyński.
W homilii podkreślał, iż zawsze wśród nas są osoby, które potrzebują więcej troski i czasu. Jezus wskazuje, że oprócz prawa w wypełnianiu obowiązków potrzebne jest to, co płynie z serca, by nie zatrzymywać się na wartościach doczesnych, a skłaniać się ku stronie duchowej. - Dostrzegacie w swoich wychowankach nie tylko słaby obraz cielesności, a również głębię ducha. Oni oprócz słabości posiadają piękno duszy, która potrafi ujmować miłością, prostotą i prawdą. Wasza praca wymaga głębszego pochylenia się nad człowiekiem wymagającym troski i czułości. Idąc taką drogą pedagogiki musicie odkrywać światło Chrystusa, by przekazywać je waszym wychowankom - mówił ks. Wieszczyński.
Cytował słowa św. Josemarii Escrivy: „Czyńcie wszystko z miłości, wówczas nie ma małych rzeczy - wszystko jest wielkie. Wytrwałość w rzeczach małych z miłości jest bohaterstwem.”. - W takiej postawie widzimy wasze bohaterstwo, za które dziś dziękujemy Bogu - podkreślał proboszcz. Życzył pedagogom, by nie zabrakło im światła Bożego i ludzkiej wdzięczności za służbę miłości.
Ksiądz Paweł Zięba wspominał czas, kiedy pracował w ośrodku jako katecheta. - Mogłem być częścią wspominanej dziś historii. Od naszych wychowanków nauczyłem się, czym jest bezinteresowna miłość, bez patrzenia na to, kto jaki jest, bo dzięki temu możemy być sobą - mówił ks. Zięba.
Po Eucharystii w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbyły się oficjalne uroczystości. - W swojej strukturze mamy kilka placówek, począwszy od przedszkola, szkoły podstawowej po placówkę branżową oraz internat. W szkole branżowej skupiamy się na kształceniu zawodowym w takich zawodach jak pracownik pomocniczy placówki hotelowej i gastronomii. W ofercie posiadamy zawód ślusarz, kucharz, piekarz, czy koszykarz-plecionkarz - przybliżał dyrektor SOSW Marcin Raszewski. Placówka kształci około dwustu uczniów.
Jubileusz był okazją do rozmowy o przyszłości. Jedną z najpilniejszych potrzeb jest budowa obiektów sportowych, które pozwoliłyby na rozwój kultury fizycznej wśród uczniów.
Szkoły Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego mieszczą się w dostosowanych do potrzeb uczniów niepełnosprawnych ruchowo budynkach przy al. Piłsudskiego 42 oraz 56a w Olsztynie.