Posłaniec Warmiński

Dzień Poczty Polskiej

Z okazji Dnia Poczty Polskiej w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie sprawowano Eucharystię w intencji pocztowców, której przewodniczył duszpasterz ks. Piotr Sroga.

Pracowników Poczty Polskiej przywitał proboszcz ks. kan. Artur Oględzki. - Gromadzimy się, aby ogarniać modlitwą i dziękować za pracowników Poczty Polskiej. Za tych, którzy trwają na stanowiskach pracy, służąc państwu i społeczeństwu. Za ich pracę dziękujemy - mówił ks. Oględzki.

Duszpasterz pocztowców ks. kan. Piotr Sroga przybliżył historię Poczty Polskiej. Podkreślał, że na Warmii tę placówkę powołał bp Ignacy Krasicki, a przesyłki były dostarczane konno lub dyliżansami.

- Obraz pracy i techniki zmienił się przez te stulecia. Jednak cel i zadanie pozostały te same - dostarczyć list, paczkę czy pieniądze. W centrum pracy pocztowca zawsze stoi konkretny człowiek ze swoimi oczekiwaniami, który zaufał, że jego przesyłka dotrze do adresata. Cały wysiłek zmierza ku temu, aby to zrealizować - mówił ks. Sorga.

Podkreślał, że poczta to nie tylko budynki, biura, samochody i sortownie. - Bez człowieka są tylko martwymi narzędziami. To człowiek ciężką pracą realizuje cel instytucji. Dlatego dziś trzeba wspomnieć wszystkich, którym Poczta Polska zawdzięcza swą ciągłość i rozwój. To twarz konkretnego listonosza kojarzy się z Pocztą Polską. Dlatego dziękujmy wszystkim obecnym pracownikom i emerytom, módlmy się o niebo dla tych, którzy zmarli - mówił duszpasterz.

Wskazywał na godność człowieka, jako na wartość, która powinna stać ponad zyskiem ekonomicznym. - Aby człowiek stał zawsze w centrum, choć to trudne. Jednak warto o to nieustanne walczyć - podkreślał ks. Sroga.

Jak przypomina Sławomir Gałkowski, dyrektor Regionu Sieci Poczty Polskiej w Olsztynie, 18 października przypada 464. rocznica powołania pierwszej poczty w Polsce. - W tym dniu podkreślamy trud i pracę, jaką świadczymy na rzecz Polaków. Śmiem twierdzić, że jest to wręcz służba, bo nawet w pandemii byliśmy jednym z nielicznych przedsiębiorstw, które pracowało - mówi dyrektor.

Zauważa, że przez stulecia obraz Poczty Polskiej zmieniał się, a to za sprawą rozwijającej się technologii, jak i zmian potrzeb Polaków. - Staramy się nadążać za potrzebami naszych klientów. Choć jedno jest niezmienne - staramy się widzieć przede wszystkim człowieka, tego, który pracuje, jak i tego, któremu służymy - mówi.

Podkreśla, że w tym dniu trzeba życzyć pracownikom zdrowia, wytrwałości i godnych zarobków. - Jak również zrozumienia i życzliwości klientów. Bez względu na pogodę nasi pracownicy docierają do najdalszych zakątków kraju, a kiedy spotykają się z uśmiechem ludzi, ich trud nabiera innego wymiaru - uważa S. Gałkowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..