- Podziwiamy dziedzictwo duchowe, które ludzie tworzyli przez wieki oraz to jak dali mu wyraz w dziełach sztuki - mówił abp Józef Górzyński.
We Fromborku odbyła się pierwsza edycja kongresu „Sacris - dobra Kościoła (troska i odpowiedzialność)". Celem wydarzenia było zapoczątkowanie procesu profesjonalnego wsparcia osób zaangażowanych w dbanie o materialne dobra Kościoła, które służą całej wspólnocie. - Geneza kongresu związana jest z przygotowaniami do przypadających w 2023 roku odpowiednio 550. rocznicy urodzin (19 lutego) jak i 480. rocznicy śmierci (24 maja) Mikołaja Kopernika - mówi ks. prał. Jacek Wojtkowski, proboszcz katedry we Fromborku.
- Kongres wzmocnił wymianę praktycznej, specjalistycznej wiedzy oraz popularyzację dobrych praktyk wśród szerokiego gremium uczestników - zaznacza ks. Jacek.
Referat na rozpoczęcie kongresu wygłosił ks. prof. Andrzej Kopiczko. Wystąpienie nawiązywało do otwartej podczas kongresu wystawy: „Duchowieństwo katolickie diecezji warmińskiej wobec kwestii polskiej po zakończeniu I Wojny Światowej”. - Wystawa prezentuje duchownych zaangażowanych w sprawę polską, a stanowili oni około 16 procent kapłanów diecezji. Zasługują na nasze szacunek i pamięć - mówił ks. Kopiczko.
Mszy św. rozpoczynającej kongres przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Podczas homilii odwołał się do Ewangelii, w której Jezus zapowiada rozłam i rzucenie ognia na ziemię. Przypomniał czym jest zapowiedziany przez Zbawiciela ogień. - W tradycji Kościoła ogień był rozumiany jako największy dar od Boga - dar miłości. Ogień miłości jest tym, co pochodzi z nieba, co pochodzi od Boga, rozpala człowieka i go przemienia. Ten ogień uzdalnia człowieka do budowania relacji z Bogiem. Powołaniem człowieka jest uczestniczenie w świecie w jedności z Bogiem realizując przykazanie miłości - mówił arcybiskup.
Przywołał postać św. Augustyna i jego spotkanie ze św. Ambrożym. - Święty Augustyn jako retor szukał rozwiązań w debacie i rozmowie. Święty Ambroży zaznaczył, że prawda, o której mówi, ma na imię Jezus Chrystus i ona się objawia. Poznanie dokonuje się poprzez Boże objawienie. Wiemy, że bez prawdy człowiek karłowacieje w swoim człowieczeństwie - tłumaczył. - Gdy rozpoczynamy refleksję nad ty, co jest sakralne, chcemy najpierw sięgnąć do tego, co Chrystus Pan zostawił człowiekowi rzucając ogień miłości w ludzkie serce. Podziwiamy dziedzictwo duchowe, które ludzie tworzyli przez wieki oraz to jak dali temu wyraz w dziełach sztuki - mówił metropolita.
Odniósł się do osoby Mikołaja Kopernika. - To tutaj we Fromborku odkrywał piękno świata i rządzących się nim prawami. Pisząc swoje dzieło zaznaczył, że u podstaw wielkości świata jest zamysł Boga. Świat zasługuję na refleksję, bo ma w sobie zapisany Boży porządek, a ten porządek prowadzi do poznania Stwórcy - mówił.
W ciągu dwóch dni odbyły się dwie główne debaty oraz dwanaście debat tematycznych, w których prowadzenie i moderowanie było zaangażowanych 70 osób. - Osoby te, posiadając bardzo inspirujące doświadczenia osobiste i zawodowe, dzieliły się nim, niekiedy pięknie się różniąc między sobą - dodaje ks. Jacek.
Oprócz referatów i debat pierwszego dnia odbyła się prezentacja znaczka pocztowego Poczty Polskiej S.A. „Boże Narodzenie”, którego motyw został zaczerpnięty z Fromborskiej katedry. Podpisano również kartę kongresu. Drugiego dnia miał miejsce koncert muzyczny oraz wizyta studyjna „Śladami Mikołaja Kopernika”.