Nowy numer 5/2023 Archiwum

Warsztaty dla rodzin

W parafii NMP Wspomożycielki Wiernych w Olsztynie odbyły się warsztaty "Czym jest miłość?". Prowadził je ks. Wojsław Czupryński, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Warsztaty zorganizował Ruch NaOpak, Fundacja Pojednanie oraz parafia NMP Wspomożycielki Wiernych w Olsztynie. - W duchu miłości prowadzimy warsztaty dla rodzin - w jednej sali małżonkowie, w drugiej dzieci. Organizujemy warsztaty, konferencje. Bazując na hymnie o miłości św. Pawła, staramy się rozwijać i proponować różne inicjatywy dla całych rodzin - tłumaczy Joanna Pośniak, organizatorka. - Naszym głównym celem jest łączyć rodziny, by umacniały się ich więzi. Czasami pojawiają się problemy w życiu, kryzysy, tego nie unikniemy. Bywa, że tak się „przyczepiamy” do tych problemów, że one stają na pierwszym miejscu w naszym życiu. Warto znaleźć trochę czasu by się zatrzymać, zastanowić, spojrzeć na pewne sprawy z innej perspektywy i nabrać dystansu do naszego problemu - wtedy jest szansa, że spojrzymy na daną sytuację nie jako na kryzys czy problem nie do pokonania, a trudność, którą możemy przejść - mówi J. Pośniak.

- Mamy wielki zamęt w temacie miłości i jej definiowana. Często jest ona określana jako uczucie, jednak jest to akt woli - uczucia nie możemy sobie ślubować. To akt naszej woli, pragnienie świadczenia dobra drugiej osobie. Oczywiście dobrze, jeśli ten akt jest wspomagany uczuciem, jednak nie można miłości zawęzić jedynie do uczucia - w życiu są takie momenty, kiedy trzeba kochać mimo uczuć, a czasami nawet wbrew uczuciom. Prawdziwej miłości towarzyszy nieustanny wysiłek pokonywania swojego egoizmu, by bardziej być dla drugiego niż dla siebie: tego uczymy się przez całe życie - podkreśla ks. Wojsław Czupryński.

- Podczas takich spotkań chodzi głównie o przekazanie pewnych umiejętności praktycznych - tym razem skupiamy się na tym, co w budowaniu relacji jest najważniejsze czyli umiejętności komunikowania, porozumiewania się. Jeśli chcę troszczyć się o dobro drugiej osoby, to trzeba się w nią wsłuchać, choć często bazujemy bardziej na własnych odczuciach i zgadywaniu, domyślaniu się, co druga osoba osoba myśli - przestrzega duszpasterz.

Kolejne warsztaty odbędą się 26 listopada, a ich tematem będzie sztuka słuchania i dialogu w małżeństwie. Poprowadzi je ks. dr Zbigniew Kulesz. Zapisy pod numerem 660 313 363.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy