Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia Związku Polaków w Niemczech.
Na budynku Domu Polskiego w Olsztynie odsłonięto i pobłogosławiono tablicę upamiętniającą Jana Baczewskiego - współzałożyciela Związku Polaków w Prusach Wschodnich i Związku Polaków w Niemczech.
- Wywodził się z rodziny polskich Warmiaków, pielęgnujących rodzimy język i tradycje. Większość swojej aktywności poświęcił na rzecz mniejszości polskiej w Prusach, mając największe dokonania w organizacji szkół polskich, a zatem w walce o zachowanie języka będącego nośnikiem świadomości narodowej. Pomimo tych zasług po 1945 r. nie pozwolono mu powrócić na swoją rodzinną Warmię. Dom Polski, na którym zawiśnie tablica, był siedzibą IV Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, a także miejscem, gdzie znajdowała się polska szkoła i przedszkole - mówi dr Jerzy Kiełbik, dyrektor Instytutu Północnego im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie.
Inicjatorem zainstalowania tablicy są wspólnie Instytut Północny i Towarzystwo Naukowe im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie. - Jan Baczewski jest symbolem walki i zaangażowania Warmiaków na rzecz Polski. Jest także przykładem ich trudnych losów, od niemieckich obozów koncentracyjnych po odrzucenie w Polsce. Przypominając jego osobę, przypominamy również wielu innych oddanych walce o prawa Polaków na terenie Prus - wyjaśnia dyrektor.
Tablicę odsłoniła wnuczka Jana Baczewskiego po uprzednim pobłogosławieniu, którego dokonał ks. dr hab. Marek Jodkowski, prof. UWM.
- Znajdujemy się w Domu Polskim - miejscu, gdzie powinna tworzyć się filozofia budowania nowych autorytetów polskości. Chcemy uczcić dziś ludzi, którzy nauczali języka ojczystego i w języku ojczystym. To było główne zadanie związku. W imieniu samorządu dziękuję za uczczenie dziś pamięci tak ważnej postaci, jaką był Jan Baczewski - mówił Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
Podczas uroczystości troje Warmiaków zostało uhonorowanych odznaką Zasłużonych dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego: Jadwiga Piskorska, Jerzy Popławski i Tadeusz Pacer.
Wygłoszono dwa okolicznościowe wykłady. Pierwszy pt. „Związek Polaków w Niemczech IV Dzielnica” przedłożył prof. dr hab. Józef Borzyszkowski z Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Drugi - „Konsulaty polskie w Niemczech wobec ruchu polskiego” wygłosił Rafał Wolski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.