W tym roku obchodzimy go pod hasłem: "Chrystus dla was stał się ubogim".
Światowy Dzień Ubogich to ustanowione przez papieża Franciszka święto, którego celem jest zwrócenie uwagi na najuboższych i najbardziej bezbronnych tego świata. Przypada ono w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, a w tym roku obchodzone jest już po raz szósty.
Caritas Archidiecezji Warmińskiej rozpoczęła świętowanie od Eucharystii sprawowanej w kaplicy pw. św. Brata Alberta w Archidiecezjalnym Centrum Charytatywnym Caritas w Olsztynie. Po tej „uczcie dla duszy” rozpoczęła się „uczta dla ciała” w mieszczącej się na parterze jadłodajni. Uroczysty, dwudaniowy obiad, ciasto, słodycze, kawa i soki zachwyciły wszystkich uczestników uroczystości. Z posiłku w jadłodajni skorzystało w sumie ok. 150 osób.
- Praca z osobami bezdomnymi to nasza codzienność. Każdego dnia (od poniedziałku do soboty) z posiłku w jadłodajni korzysta od 100 do 180 osób. Prowadzimy także łaźnię, magazyn odzieży, przychodnię lekarską. Staramy się zapewniać osobom bezdomnym wszelką niezbędną w ich codziennym życiu pomoc, ale także tworzyć miejsce, w którym mogą czuć się swobodnie i bezpiecznie - mówi ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej. - Bardzo się cieszę, że po spowodowanej pandemią przerwie mogliśmy powrócić do zwyczaju wspólnego sprawowania Eucharystii i wspólnego zasiadania w tym dniu do stołu. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że wszystkim nam bardzo tego brakowało przez ostatnie lata - dodaje ks. Zięba.
- Pomoc ubogim to nie tylko pomoc bezdomnym - podkreśla Joanna Mackiewicz, pracownik Caritas. To także otaczanie opieką kobiet z dziećmi w sytuacji kryzysu, pomoc żywnościowa na terenie całej archidiecezji, działalność medyczna, wsparcie seniorów, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, a ostatnio także na rzecz uchodźców i ofiar wojny w Ukrainie. Staramy się dostrzegać pojawiające się problemy społeczne i odpowiadać na nie jak tylko potrafimy - mówi.
Caritas Archidiecezji Warmińskiej wykorzystuje ten czas również do przypomnienia prośby o zwracanie w okresie jesienno-zimowym szczególnej uwagi na osoby starsze, samotne oraz bezdomne, dla których okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo trudny i niebezpieczny. Przekazana odpowiednim służbom krótka informacja o jakimś niepokojącym zjawisku może uratować komuś życie.
VI Światowy Dzień Ubogich obchodzony jest pod hasłem „Chrystus dla was stał się ubogim” (2 Kor 8, 9). Odnosząc się do tych słów, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej, ks. Paweł Zięba, mówił w kazaniu m.in.:
„Zawsze jest coś, czym możemy się podzielić, zawsze jest coś, co możemy zrobić dla drugiego człowieka, zawsze jest coś, co może być moim wkładem w życie drugiego człowieka. Przez to, że jesteśmy dziećmi Bożymi, jesteśmy cenni i mamy wiele możliwości, żeby być dla drugiego człowieka darem, a nie tylko ciężarem. Nie wierzmy tym, którzy się od nas odwrócili i próbują nam wmówić, jak mało jest w nas wartości. Nasza wartość pochodzi od Boga, który, jak mówi hasło tegorocznego Dnia Ubogich, „Stał się ubogim, aby nas ubóstwem swoim ubogacić”. Jezus nie przyszedł 2 tysiące lat temu jako potężny, wielki i wszechmogący Bóg. On przyszedł jako bezbronny, jako ubogi, jako ten, który był wśród innych, dzielił się tym, co miał. My tez możemy ubogacać się tym, że możemy coś zrobić dla drugiego: porozmawiać z drugim, poświęcić mu czas, pomóc nieść ciężką torbę, pomóc przejść przez ulicę. […] Drobne rzeczy, które pokazują, że pomimo trudu mojego życia nie widzę tylko czubka swojego nosa, ale widzę barta i siostrę, którym mogę pomóc. […] Tego nam nikt nie zabierze. Tej miłości, którą mamy w sercu i którą możemy dzielić się z innymi, bo wtedy jesteśmy najbardziej podobni do Boga, który jest Miłością".