Nowy numer 48/2022 Archiwum

Święto Matki Bożej Ostrobramskiej

W tym roku przypada 75. rocznica poświęcenia obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej, który znajduje się w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie.

W święto Matki Bożej Ostrobramskiej, Matki Miłosierdzia, w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie wierni zgromadzili się przed wizerunkiem Matki Bożej z Ostrej Bramy, by w nabożeństwie za Jej wstawiennictwem wypraszać niezbędne łaski i miłosierdzie Boże, prosząc o przebaczenie grzechów, uleczenie słabości, rozerwanie kajdan zniewolenia i umocnienie w trudnych chwilach. "Naucz nas też postępować drogą Twoich przykazań i błogosławieństw oraz pełnić uczynki miłosierdzia, byśmy stając się solą tej ziemi i światłem świata, mogli dążyć do trwałego zjednoczenia z Tobą w niebie" - modlili się do Boga obecni.

W tym roku przypada 75. rocznica poświęcenia obrazu, namalowanego w 1947 r. przez pochodzącego z Wilna, a po wojnie osiadłego w Krakowie prof. Ludomira Śleńdzińskiego. Kopia wizerunku Matki Bożej z Ostrej Bramy została zamówiona przez ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Chrzanowskiego, który widział potrzebę integracji napływowej ludności z Wileńszczyzny z Warmiakami.

Jak czytamy w ogłoszeniach duszpasterskich z 1947 r.: "Obraz powstał ze składek dobrowolnych, bez żadnego nacisku z zewnątrz. Partycypowała w składkach cała parafia, Warmiacy też. Choć sprawiedliwość nakazuje dodać, że ze zrozumiałych powodów ofiarnością wyróżnili się wilnianie".

Obraz został umieszczony w pochodzącym z 1489 r. gotyckim ołtarzu św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który ufundował bp Łukasz Watzenrode, i został poświęcony 15 sierpnia 1947 r. przez administratora diecezji warmińskiej ks. Teodor Benscha. Po poświęceniu odbyła się kolejna zbiórka, tym razem na pozłacaną sukienkę oraz koronę dla Matki Bożej.

Obraz ten od 17 listopada 2012 r. w ramach rekolekcji ewangelizacyjnych peregrynował po wszystkich parafiach naszej archidiecezji. Wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej z konkatedry jest najstarszym przedstawieniem Matki Miłosierdzia, jaki możemy znaleźć na Warmii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy