Nowy numer 48/2022 Archiwum

Pomoc żywnościowa Caritas

W kurii archidiecezji warmińskiej odbyło się podsumowanie realizowanego przez Caritas Archidiecezji Warmińskiej Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa.

W sumie od stycznia do końca października na terenie naszej archidiecezji poprzez 16 lokalnych organizacji partnerskich żywność odebrało 3525 osób - 73749,60 kg produktów o łącznej wartości ponad 400 tys. zł. W sumie przekazano im ponad 14 tys. paczek oraz wydano prawie 30 tys. posiłków. W ramach programu przeprowadzono również kilkanaście warsztatów skierowanych do beneficjentów, które dotyczyły przeciwdziałania zagrożeniom oszustw finansowych oraz ochrony dokumentów i danych osobowych.

- Pomoc żywnościową otrzymały osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, dodatkowo posiadające niski dochód na jednego członka rodziny. Były to między innymi takie produkty, jak makaron, koncentrat pomidorowy, cukier, olej rzepakowy czy szynka - wymienia Krystyna Kucewicz z warmińskiej Caritas, koordynator programu POPŻ.

Wskazuje na bardzo dobrą współpracę z organizacjami partnerskimi, którymi są przede wszystkim Parafialne Zespoły Caritas, jak i na pomoc wojsk obrony terytorialnej, które wspomogły transport żywności do partnerów programu.

- Przez lata liczba potrzebujących zmniejsza się, choć ciągle jest liczna grupa potrzebujących, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Tam wiele osób cierpi z powodu niedostatku. Wielu młodych opuszcza te tereny, a pozostają osoby starsze. Kiedy otrzymują pomoc żywnościową, są wzruszone, nie wybrzydzają, a dziękują. Chętnie przychodzą na warsztaty. To dla nich ważne wydarzenie, kiedy mogą wyjść z domów, spotkać się, porozmawiać, wspólnie spędzić czas. To najczęściej dzieje się przy parafiach, przygotowywany jest poczęstunek. Bardzo lubię te spotkania - podkreśla pani Krystyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy