Od 12 lat działa w Olsztynie Warmińska Szkoła Biblijna, która funkcjonuje we współpracy z Dziełem Biblijnym Jana Pawła II.
W listopadzie odbyło się kolejne spotkanie słuchaczy szkoły. To miejsce dla osób, które nie mają możliwości podjęcia pełnych studiów teologicznych, a pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat Biblii, pogłębić relację z Bogiem i kształtować siebie przez słowo Boże. Uczestnicy poprzez odczytanie tekstów Starego i Nowego Testamentu poznają Chrystusa, głoszoną przez Niego prawdę i wskazany styl życia.
Świadczą o tym opinie uczestników zarówno samej Szkoły Biblijnej, jak i będącego jej kontynuacją Dzieła Biblijnego. Jak podkreśla pani Dominika, zajęcia są okazją do poznania w przystępnej formie zagadnień biblijnych. Zwraca też uwagę na kwestię pracy nad sobą, rozwój wiary i ciekawe rozmowy podczas przerw, zapadające na długo w pamięć.
Pani Agnieszka, nauczycielka z 25-letnim stażem pracy w Szkole Muzycznej w Olsztynie, w wykładach Szkoły Biblijnej uczestniczyła regularnie od 2017 r., a obecnie jest już na etapie Dzieła Biblijnego. - Zdecydowałam się, by uczestniczyć w zajęciach, gdyż chciałam dokładniej poznać treści Pisma Świętego, jak i metodę prawidłowego interpretowania go. Mimo że w internecie jest bardzo dużo filmów, audycji na tematy biblijne czy komentarzy do słowa Bożego, to jednak potrzebowałam bezpośrednich spotkań z kompetentnymi nauczycielami - zauważa.
Jak podkreśla, dzięki podjętym tematom dotyczącym genezy Biblii czy zagadnień historyczno-geograficznych wzbogaciła swoją wiedzę historyczną i geograficzną, która jest ważna dla zrozumienia przesłania teologicznego. Wskazuje na monografie pracowników miejscowego Wydziału Teologii UWM w Olsztynie (np. Michała Wojciechowskiego pt. "Jezus i inni: Jan Chrzciciel, uczniowie, wrogowie", "Wielki Tydzień Jezusa", "Aforyzmy Jezusa"), pozwalające na poznanie różnorodnych uwarunkowań powstania Biblii, a zwłaszcza Ewangelii.
Zapoznanie się z nimi było też ważne dla Jarka, będącego absolwentem Szkoły Biblijnej i uczestnikiem Dzieła Biblijnego. Mógł on dzięki temu lepiej zrozumieć słowo Boże jako - z jednej strony - osadzone w konkretnych warunkach kulturowych, geograficznych i politycznych, z drugiej zaś - jako słowo ponadczasowe, wyjaśniające życie osobiste.
Przekazywane treści, osobiste rozważanie słowa Bożego i modlitwa pozwoliły mu poznać lepiej Jezusa, zbliżyć się do Niego i wzrastać duchowo. Jak zauważa, ma też większą odwagę, pewność i swobodę w dzieleniu się swoim doświadczeniem z innymi osobami. - Zażyłość z Biblią wpływa też na budowanie wspólnoty małżeńskiej, rodzinnej i parafialnej - dodaje.
Wielu uczestników wykładów wskazuje na fakt, że rozbudzają one nie tylko pragnienie wiedzy, ale także rozważania słowa Bożego i umocnienia wiary. Warto podkreślić, że było to możliwe dzięki prowadzącym, którzy odwoływali się podczas zajęć do inspirujących publikacji dotyczących kwestii życia wiarą.
Uczestnicy podkreślają, że zarówno same zajęcia, jak też udostępnione im publikacje naukowe, m.in. pracowników Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, które były również przedmiotem osobistej lektury, pomogły w odkrywaniu tajemnic nie tylko tekstu biblijnego, lecz również w dostrzeganiu duchowości biblijnej. Okazały się one też nieocenioną pomocą w kształtowaniu własnego człowieczeństwa i wiary.