Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościół wspomina dziś św. Cecylię

Bogu za jej wstawiennictwem polecamy tych, którym ona patronuje: organistów, chórzystów i zespołów wokalnych.

Święta Cecylia sama nie grała na organach, a w ikonografii często przedstawiana jest na tle tego instrumentu. - Jedna z wcześniejszych antyfon opisujących męczeństwo św. Cecylii brzmi: "Cantantibus organis, Cecilia virgo in corde suo soli Domino decantabat" (Przy płonących instrumentach dziewica Cecylia śpiewała w swoim sercu jedynemu Panu). Tłumaczenie jej w historii przynosiło wiele zamieszania. Przedstawiano świętą przy akompaniamencie organów, a w tekście chodziło o narzędzie tortur oraz postawę św. Cecylii, która śpiewała Bogu w swoim sercu w chwili męczeństwa - tłumaczy ks. Łukasz Kowalski, dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzyki Kościelnej.

- Ta antyfona właśnie określa duchowość muzyków kościelnych. Jako posługujący szczególnie w czasie liturgii, kreujący liturgię, muzycy mają śpiewać Bogu w swoim sercu, a więc przekazywać to, w co sami uwierzyli i czego doświadczają w działaniu Pana Boga w swoim życiu - wyjaśnia, podkreślając znaczenie budowania relacji z Bogiem w formacji muzyków kościelnych. - Mówiąc żartobliwie - organista jest najczęściej osobą, która podczas liturgii znajduje się najbliżej nieba i uważam, że to jest jakiś klucz w zrozumieniu tego zawodu - mówi Adam Kowalski. Na co dzień jest organistą w Świętej Lipce. - Pojąłem to bardziej podczas studiów, kiedy przypadkiem zetknąłem się z publikacją kard. Josepha Ratzingera "Nowa pieśń dla Pana". Dowiedziałem się, że istnieje "Duch liturgii", a praca organisty może być czynnością, która posłuży do rozpalania płomienia modlitwy - dodaje.

W ostatnich latach spotkania formacyjne muzyków kościelnych odbywały się w ramach Ogólnopolskich Warsztatów Liturgiczno-Muzycznych w Świętej Lipce i Gietrzwałdzie. - Trzy lata przerwy związanej w pandemią pokazały, jak to ważne i potrzebne spotkania, w których nie tylko odbywa się warsztat techniczny, związany ze sztuką, emisją głosu, śpiewem, poznawaniem nowych kompozycji, ale to przede wszystkim spotkanie ludzi modlących się śpiewem i pięknem liturgii - mówi ks. Kowalski.

Obecnie w diecezji trwa kurs psałterzystów w ramach kursów SLO.


Więcej w "Posłańcu Warmińskim" nr 46 na 20 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy