Nowy numer 5/2023 Archiwum

Przywiązani do Polski

Po liturgii Międzyparafialny Chór Liturgiczny „Cantorum” dał koncert pieśni patriotycznych.

W kościele Świętych Archaniołów w Olsztynie abp Józef Górzyński wraz z kapelanami sprawował Mszę św. w intencji zmarłych funkcjonariuszy i pracowników służb mundurowych województwa warmińsko-mazurskiego. Po Eucharystii z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił Międzyparafialny Chór Liturgiczny „Cantorum”.

– Swoją działalność zapoczątkowaliśmy przy parafii we Wrzesinie za sprawą ks. Remigiusza Klimkowskiego. Zespół rozrastał się o osoby z Jonkowa, Kawkowa i Gutkowa. Obecnie próby mamy w parafii św. Jana Bosko w Gutkowie – opowiada Anna Gawłowicz, kierownik muzyczny i dyrygent.

Chór przygotował repertuar składający się z pieśni okresu powstań i międzywojnia. – Jesteśmy ludźmi bardzo przywiązanymi do Boga, do Polski, do tradycji i Kościoła. Wielokrotnie po koncercie podczas rozmów słyszę piękne świadectwa chórzystów, że wzruszają się podczas wykonywania tych pieśni, serce im szybciej bije, te pieśni czują tak, jakby uczestniczyli w wydarzeniach, o których mówi tekst. Oni, kończąc występ, mają łzy w oczach. Są dumni z tego, że są Polakami. Serce im się rwie do Boga i do ojczyzny – mówi pani Anna.

Podkreśla, że członkowie zespołu na co dzień pracują, mają domowe obowiązki, a mimo to znajdują czas na rozwijanie pasji, by dobrze przygotować poszczególne utwory. Zwalniają się z pracy, by dotrzeć na koncert. – Żeby zaśpiewać, podzielić się sobą i wzbudzić w ludziach refleksję nad życiem i historią – dodaje dyrygent.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy