Nowy numer 5/2023 Archiwum

Camino, łączy nas droga

Fundacja Idź dalej rozpoczęła nabór do projektu „Camino, łączy nas droga”, który ma przygotować chętnych do wyruszenia na szlak do Santiago de Compostela.

Projekt składa się z sześciu spotkań online, które odbędą się od stycznia do czerwca. Przeznaczony jest dla czterdziestu osób z całej Polski, które chcą przygotować się do drogi do grobu apostoła Jakuba.

- Podczas tych spotkań powiemy, jaki odcinek szlaku wybrać, jak się przygotować, co wziąć, a czego nie brać. Będziemy się zastanawiać i odkrywać, jakie są moje motywacje, by uświadomić sobie, że ta droga jest czymś więcej, niż tylko wysiłkiem fizycznym. Ona ma swój cel, ma nas zmienić, bo nie chodzi o zaliczenie setek kilometrów, wpisanie do portfolio, że byłem w Hiszpanii. Jeżeli to w tobie coś zmieni, dopiero wtedy ta droga będzie miała sens - uważa Michał Ptak z Fundacji Idź dalej, koordynator projektu „Camino, łączy nas droga”.

W ramach projektu odbędzie się kurs języka hiszpańskiego, na którym będzie można nauczyć się podstawowych zwrotów niezbędnych w Hiszpanii. - Idąc szlakiem, idziemy lokalnie. To nie jest Barcelona czy Madryt, gdzie wiele osób mówi po angielsku. Dlatego przydatny jest podstawowa znajomość hiszpańskiego, żeby nawet na zasadzie kilku słów powiedzieć, o co nam chodzi. Miejscowi zrozumieją nas bez problemu - wyjaśnia koordynator.

- W ramach projektu zrealizujemy również program mentorski - wyjaśnia Agnieszka Ptak, prezes fundacji. Odbędzie się kurs dla mentorów, osób, które przeszły już Szlak Jakubowy. - One po swoim kursie od kwietnia do czerwca będą dzielić się wiedzą i wspierać tych, którzy przygotowują się do drogi. Każdy będzie miał pod opieką dwie osoby. Chodzi o to, aby ludzie odważyli się pójść na camino. Chcieliby, ale mają obawy i potrzebują wsparcia. Kiedy usłyszą: „Dasz radę!”, nabierają pewności siebie - uważa Agnieszka.

Do projektu można się zgłosić do końca grudnia przez stronę internetową Fundacji Idź dalej. Program jest sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności w ramach rządowego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy