W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym zakończyła się modernizacja wykonana w ramach projektów dotyczących diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych u dzieci oraz programu "Dostępność Plus dla Zdrowia".
Podczas uroczystej prezentacji zmodernizowanej bazy leczniczej, dyrektor placówki Krystyna Piskorz-Ogórek podkreślała, że prawie trzykrotnie powiększono powierzchnię Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej, wprowadzając szereg udogodnień: wygodne sale chorych, w tym izolatki z pełnym węzłem sanitarnym i śluzami. Sale chorych mają klimatyzację oraz dodatkowe wyposażenie dla rodziców.
W oddziale znajdują się dwie ogólnodostępne kuchnie, bawialnia i strefa rodzica, czyli miejsce wypoczynku dla rodziców i opiekunów przebywających wraz z pacjentami. Nowy oddział zyskał także odrębny pokój do udzielania porad psychologicznych.
W ramach modernizacji kupiono nowoczesny sprzęt medyczny do kompleksowegoleczenia chorób nowotworowych u dzieci. Pozyskane pieniądze pozwoliły również na doposażenie szpitala w nowoczesną aparaturę medyczną, służącą do operacyjnego leczenia nowotworów, w tym m.in. specjalistyczny mikroskop operacyjny, zestaw do nowotworowych operacji laparoskopowych 3D, narzędzia chirurgiczne, wiertarki do zabiegów operacyjnych nowotworów w obrębie części twarzowej czaszki. Poszerzono również diagnostykę radiologiczną. Zakupiono angiograf ze zintegrowanym aparatem USG, aparat MRI.
W ramach projektu utworzono dwie nowe pracownie: diagnostyki naczyniowej i rezonansu magnetycznego. W ramach projektu został wdrożony na terenie przychodni specjalistycznej system zarządzania ruchem pacjentów oraz system kolejkowy dla pacjentów ze szczególnymi potrzebami.
Z powodu chorób nowotworowych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie co roku leczonych jest w oddziałach szpitalnych ok. 1,6 tys. pacjentów, a w poradniach specjalistycznych ponad 4,1 tys. pacjentów.