Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym Ruchu Światło-Życie.
Z tej okazji w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie przedstawiciele wspólnoty modlili się, dziękując Bogu za dar życia założyciela sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, powierzając oazę Niepokalanej.
Mszy św. przewodniczył ks. Andrzej Pluta. W homilii przypomniał postać ks. Blachnickiego oraz historię Ruchu Światło-Życie. - Cechą charakterystyczną duchowości ks. Blachnickiego było oddanie się na wyłączną własność Maryi Niepokalanej. Całkowitego oddania się Maryi dokonał w dniu święceń subdiakonatu 30 marca 1949 roku. Dzieło odnowy Kościoła, zwane Ruchem Światło-Życie, związał ściśle z Niepokalaną. Chciał, aby Ona sama kierowała założonym przez niego ruchem. Oddał Jej całe kapłańskie życie - mówił ks. Pluta.
Zaznaczył, że każdą wspólnotę powinien łączyć wzajemny szacunek, wsłuchiwanie się w drugiego człowieka, pomoc i zrozumienie. - Jeżeli Kościół ma być wspólnotą tętniącą miłością i oświecającą świat, to stanie się tak wtedy, kiedy całe życie wspólnoty będzie przeniknięte Chrystusem, kiedy relacja z Nim będzie kształtować wzajemną relację jej członków. Zagubienie Chrystusa i nierozpoznawanie Go w siostrach i braciach szybko zaowocuje zagubieniem życia Bożego, miłości i pokoju, który On przynosi. Zostanie przygnębienie i gorycz - przestrzegał kaznodzieja.
Wskazywał na Maryję, która w scenie zwiastowania okazuje pełne zaufanie Bogu, pokornie przyjmuje Jego plan, staje się Matką Syna Bożego i Matką Kościoła. - Na wzór Maryi przyjmijmy Chrystusa i pozwólmy, aby On kształtował nas i nasze otoczenie, a wtedy staniemy się domem tętniącym miłością, pełnym Bożej obecności. Maryja jest dla nas wzorem, obrazem tego, jak ma to się stać - mówił ks. Pluta.
Podczas Eucharystii moderator diecezjalny ruchu ks. Krzysztof Laska odczytał akt zawierzenia wspólnoty Niepokalanej.