Nowy numer 5/2023 Archiwum

Wojewódzkie obchody Roku Kopernikańskiego

Na zamku w Olsztynie odbyła się konferencja dotycząca wojewódzkich obchodów Roku Mikołaja Kopernika. Wiele instytucji z naszego regionu przygotowało szereg atrakcji związanych z wybitnym astronomem.

Senat RP przyjął jednogłośnie uchwałę ustanawiającą rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, który ponad czterdzieści lat swojego życia związał z Warmią. Tu był kanonikiem kapituły katedralnej we Fromborku, administrował olsztyńskim zamkiem, gdzie prowadził swoje obserwacje astronomiczne, mieszkał we Fromborku, gdzie kontynuował naukową pracę. Na konferencji obecni byli przedstawiciele komitetu honorowego wojewódzkich obchodów, przewodniczący abp Józef Górzyński, wojewoda Artur Chojecki, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz rektor UWM dr hab. Jerzy Przyborowski, prof. UWM.

- Zależy nam na tym, żeby podkreślić obecność Mikołaja Kopernika na Warmii. Mieliśmy świadomość, że w organizację różnych wydarzeń będzie zaangażowanych wiele instytucji. Wymaga to koordynacji. Nasz komitet powstał z taką myślą - wyjaśniał abp Górzyński.

Przypomniał, że we Fromborku znajduje się grób wybitnego astronoma, a na Warmii jest wiele śladów jego działalności. - Chcemy, by te miejsca były wyeksponowane w ramach tegorocznych obchodów. Jako Kościół poczuwamy się do tego - podkreślał metropolita warmiński. Na tę okoliczność w archidiecezji warmińskiej odbędzie się w czerwcu posiedzenie Episkopatu Polski.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki wskazywał, że Kopernik jest ważną marką naszego regionu. - Marka związana z całym światem, bo jego działalność i odkrycia są istotne dla całego świata - mówił wojewoda.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin wskazywał na inwestycje, które przy okazji Roku Kopernikańskiego zostaną podjęte dzięki pozyskaniu funduszy europejskich. - Mamy zgodę na budowę we Fromborku naukowego centrum astronomicznego. Przygotowujemy koncepcję i plany. Pozyskaliśmy wsparcie dla Szlaku Mikołaja Kopernika. Ponadto mamy zabezpieczone pieniądze na rozbudowę funkcji olsztyńskiego planetarium. O naszych działaniach będziemy systematycznie informowali - mówił marszałek.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przybliżał działania podjęte przez stolicę Warmii i Mazur. - Już dziś zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się 21 stycznia, na inscenizację obrony zamku olsztyńskiego przed krzyżakami. Takich wydarzeń związanych z Kopernikiem przygotowujemy wiele - mówił prezydent. Rektor UWM Jerzy Przyborowski omawiał działania uniwersytetu.

Już w sobotę 21 stycznia odbędzie się inauguracja obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Województwie Warmińsko-Mazurskim. W programie m.in.:

  • 10.00 - Msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie;
  • 11.30 - otwarcie wystawy w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie;
  • 12.15 - część oficjalna przy scenie staromiejskiej;
  • 14.30 - inscenizacja obrony zamku.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy