Nowy numer 5/2023 Archiwum

Kolęda Przetrwania

W kościele pw. Świętych Hiacynty i Franciszka w Ostródzie odbył się wyjątkowy koncert.

Cykl koncertów „Kolęda Przetrwania” to projekt Instytutu Pamięci Narodowej, który chce zwrócić uwagę, że czas Bożego Narodzenia to nie tylko chwile pełne radosnego świętowania i obecności bliskich, ale również okres zadumy, tęsknoty i wspomnień o tych, których zabrakło przy świątecznym stole. W świątyni wystąpił zespół Zagan Acoustic pod kierownictwem artystycznym Pawła Zagańczyka oraz wokalistka Aga Brenzak. Oprócz znanych wszystkim kolęd i pastorałek, jak „Gdy się Chrystus rodzi” czy „Dzisiaj w Betlejem”, artyści zaprezentowali również kolędy obozowe i okupacyjne, jak „Kolęda powstańców warszawskich” czy „Kolęda katyńska”. Teksty tych kolęd powstawały w miejscach niekojarzących się bezpośrednio z Bożym Narodzeniem - w bombardowanych miastach, niemieckich obozach koncentracyjnych i zagłady, sowieckich łagrach czy obozach jenieckich.

Koncertowi towarzyszy wystawa „Stutthof idzie! Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25 stycznia – 12 marca 1945 roku” przygotowana przez IPN wspólnie z Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wystawa będzie obecna w świątyni przez najbliższy tydzień.

Koncert „Kolęda Przetrwania” odbędzie się również w sobotę 28 stycznia w kościele św. Michała Archanioła w Sępopolu. Początek o godz. 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy