Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Szubienice znikną z Olsztyna

Wojewoda Artur Chojecki wydał decyzję nakładającą na miasto obowiązek usunięcia pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.

Wojewoda warmińsko-mazurski wydał decyzję nakładającą na gminę Olsztyn obowiązek usunięcia pomnika „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej” (pomnika „Wdzięczności dla Armii Radzieckiej”), usytuowanego na placu Xawerego Dunikowskiego w Olsztynie, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Wojewoda, m.in. na podstawie opinii wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej uznał, że „ jest to obiekt propagandowy, poświęcony Armii Czerwonej, będącej narzędziem totalitarnego państwa jakim był Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich, wykorzystanym do budowy w Polsce systemu komunistycznego w oparciu o powszechny terror i łamanie praw człowieka. Co za tym idzie symbolizuje on komunizm w rozumieniu art. 5a ust. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu.”

Olsztyński ratusz ma możliwość odwołania się od tej decyzji do Sądu Administracyjnego, jednak proces odwoławczy nie będzie wstrzymywał procesu likwidacji pomnika.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy