Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Obchody Roku Kopernikańskiego we Fromborku

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęła konferencja prasowa w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Mikołaj Kopernik we Fromborku i na Warmii spędził 40 lat. - Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku jest świadkiem życia i wiary kanonika Kopernika, w jej murach spoczęły jego doczesne szczątki - mówi ks. prał. Jacek Wojtkowski, proboszcz katedry.

Podczas konferencji, która odbyła się 25 stycznia, został przedstawiony program jubileuszowych wydarzeń. Miało również miejsce podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Pomnika Historii "Frombork - zespół katedralny", reprezentowanym przez ks. prał. Wojtkowskiego, a Pocztą Polską SA, która reprezentowana była przez Krzysztofa Falkowskiego, prezesa zarządu oraz Wiesława Włodka, wiceprezesa zarządu.

Obchody Roku Kopernikańskiego we Fromborku   Hubert Szczypek

Na zakończenie został zaprezentowany nowy znaczek pocztowy emisji "550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika", który wejdzie do obiegu 29 stycznia.

- Mikołaj Kopernik to jeden z najbardziej znanych Polaków na świecie. Jego odkrycia śmiało można nazwać przełomowymi dla ludzkości. Nie powinno zatem dziwić, że Poczta Polska, która upamiętnia ważne postacie czy wydarzenia, nie zapomniała o równej rocznicy urodzin naszego wybitnego astronoma i kanonika. Mikołajowi Kopernikowi poświęcimy aż trzy wyjątkowe emisje - dwie znaczkowe i kopertę pierwszego dnia obiegu. Jestem przekonany, że nasze wydawnictwa przyczynią się do popularyzacji wiedzy o naszym wybitnym astronomie i duchownym, o czym mało kto pamięta - podkreślił Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.

Na znaczku widoczny jest portret astronoma, znajdujący się na co dzień w epitafium w bazylice archikatedralnej WNMP we Fromborku.

Obchody Roku Kopernikańskiego we Fromborku   Hubert Szczypek

W najbliższą niedzielę we Fromborku odbędzie się uroczystość 500. rocznicy powierzenia kanonikowi urzędu administratora diecezji warmińskiej sede vacante przez Warmińską Kapitułę Katedralną, co miało miejsce 30 stycznia. Mszy św. tego dnia będzie przewodniczył abp Józef Górzyński. Zostanie również wprowadzony jubileuszowy znaczek pocztowy.

Rok jubileuszowy we Fromborku będzie obfitował w liczne wydarzenia.

 Obchody Roku Kopernikańskiego we Fromborku

Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Ze względów bezpieczeństwa oraz ograniczonej liczby miejsc obowiązują zapisy na stronie internetowej www.kopernik-frombork.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy