Podczas jubileuszowych uroczystości we Fromborku został zaprezentowany okolicznościowy znaczek pocztowy.
W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin, a także 480. rocznicę śmierci znakomitego astronoma. Natomiast 30 stycznia przypada dokładnie 500. rocznica powierzenia Kopernikowi urzędu administratora diecezji warmińskiej sede vacante.
- Przed tygodniem w Olsztynie został uroczyście zainaugurowany Rok Mikołaja Kopernika. Dzisiaj jesteśmy tutaj, we Fromborku, gdzie 30 stycznia 1523 r. kanonicy Warmińskiej Kapituły Katedralnej, zgromadzeni na swoim posiedzeniu, wybrali kanonika Mikołaja na administratora dóbr po śmierci bp. Fabiana Luzjańskiego - przypomniał ks. kan. Jacek Wojtkowski, proboszcz parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP we Fromborku. Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w bazylice archikatedralnej, któej przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił ks. Wojciech Kotowicz.
- W pierwszej księdze „De revolutionibus”, dzieła, które powstawało tutaj, we Fromborku, w cieniu katedry, w której właśnie się modlimy, Kopernik napisał: „Któż bowiem zgłębiając te rzeczy i widząc, jak wszystko w nich ustawione jest w najlepszym ładzie i Boską kierowane wolą, nie wzniesie się na wyżyny cnoty przez pilne rozważania i stałą jakby zażyłość z nimi i nie będzie podziwiał Stwórcy wszechrzeczy, w którym się mieści całe szczęście i wszelkie dobro?”. Kopernik widział w dzisiejszym fragmencie Ewangelii, w mowie Jezusa o błogosławieństwach, mądrość, której nie rozumie świat. Wiedział, że nauka Mistrza jest niezmienna, piękna i prowadząca do prawdziwego szczęścia. Tak jak piękny, niezmienny i harmonijny jest Wszechświat, który badał, bo za tym Wszechświatem stoi racjonalny Bóg - mówił ks. Kotowicz.
Po Mszy św. zebrani udali się do Pałacu Biskupiego, gdzie miała miejsce prezentacja znaczka pocztowego wydanego z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a wykład „Mikołaj Kopernik jako administrator diecezji warmińskiej sedes vacante” wygłosił ks. prof. Andrzej Kopiczko.
Więcej o wydarzeniach we Fromborku w numerze 5. "Posłańca Warmińskiego - Gościa Niedzielnego".