Na zakończenie rekolekcji przed Wielkim Postem ks. Hubert Tryk, rektor WSD, wręczył nominacje od abp Józefa Górzyńskiego.
Wspólnota seminaryjna przeżywała rekolekcje przed Wielkim Postem, które poprowadził ks. Paweł Gołofit, moderator Chełmskiego Centrum Ewangelizacji. Rekolekcje były zatytułowane: "Kapłan - uczeń, ewangelizator, formator".
- Ważne było dla mnie jego zwrócenie uwagi na kwestię ewangelizacji, która jest głównym zadaniem Kościoła. To ona doprowadza do spotkania człowieka z Bogiem. Jednak, żeby tak się stało, ksiądz powinien mieć pewne podstawy i sam być zewangelizowany - mówi diakon Bartosz Budny.
Na zakończenie rekolekcji ks. Hubert Tryk, rektor seminarium, wręczył diakonom dekrety od abp. Józefa Górzyńskiego, kierujące na praktyki duszpasterskie na czas Wielkiego Postu. - To ważny moment formacji w przygotowaniu do święceń, ponieważ obejmuje część związaną z duszpasterstwem - mówi ks. Tryk. - Nie jest możliwe przygotowanie do posługi w parafii jedynie w teorii. Ważne jest doświadczenie, które teraz mogą zdobyć - dodaje.
- Za papieżem Benedyktem XVI można powiedzieć, że jest to czas ,,roztropnego włączania się w działania i struktury duszpasterskie”. Ponadto jest to czas służby Bogu i ludziom. Podczas etapu pastoralnego mamy możliwość wykorzystania i zweryfikowania zdobytych w seminarium umiejętności w posłudze duszpasterskiej. Polegają one m.in. na głoszeniu homilii, konferencji oraz katechez. Chcemy być uczniami, którzy dzielą się swoją wiarą, by inni również mogli spotkać Jezusa - mówi dk. Bartosz.
Kandydatów do kapłaństwa czeka posługa sakramentalna, głoszenie słowa Bożego oraz praktyka kancelaryjna. Z nową rzeczywistością związane są również obawy. - Zazwyczaj, to co jest nowe, jest na początku trudne. Każda parafia, ma swoją specyfikę, którą trzeba poznać. Bazylika konkatedralna do której zostałem posłany jest centralną parafią w Olsztynie. Skupia liczną grupę wiernych o rozmaitych potrzebach duszpasterskich. Może być dla mnie na początku trudne, dobrze rozeznawać te potrzeby. Idę jednak z otwartym sercem, ufając Bogu w to, że będzie się mną posługiwał. Mam pokój serca, ponieważ służą tam dobrzy księża z doświadczeniem duszpasterskim - uważa dk. Bartosz.
Zaznacza, że ważną kwestią jest kontakt z wiernymi. - Chcę służyć im, wsłuchiwać się w ich potrzeby oraz prowadzić ich do Boga. Chciałbym również uczyć się rozpalać każdego dnia wiarę swoją i innych. Ufam, że będzie to możliwe zarówno w kościele, jak i w innych miejscach, chociażby w kancelarii parafialnej, która stanowi przestrzeń kościelnego posługiwania - dodaje.
Praktyka potrwa od Środy Popielcowej do Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.
Diakoni zostali skierowani na parafie:
Dn Bartosz Budny - konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie
Dn Krzysztof Dzikowski - Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie
Dn Krzysztof Wołoszyn - Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście
Dn Wojciech Wrąbel - św. Anny w Barczewie