Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Dzień skupienia kapłanów

Księża spotkali się na modlitwie w intencji dzieci i młodzieży.

W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie odbył się dzień skupienia kapłanów, który był duchowym przygotowaniem do Wielkiego Postu. - Naszemu spotkaniu towarzyszą relikwie bł. Karola Acutisa, patrona młodych. Chcemy w sposób szczególny modlić się dzisiaj za młodzież i dzieci: o ducha wiary, nadziei i miłości - mówił ks. Krzysztof Bielawny, ojciec duchowny kapłanów.

Konferencje wygłosił ks. dr Andrzej Lubowicki, asystent generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i wykładowca teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie. Pierwszą poświęcił jedności wspólnoty kapłańskiej. - Każdy z nas ma w sobie odkrywać dar bycia dzieckiem Bożym. W modlitwie arcykapłańskiej Jezus prosił: „Uświęć ich w prawdzie… Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie”. Przed nami stoją ci, do których posyła nas Jezus. On modlił się za nas i za nich. Jezus wzywał nas do jedności kapłańskiej, która jest świadectwem dla tych, do których jesteśmy posłani. Chciałbym wymienić kolekcję siedmiu grzechów rozbijająca jedność w naszych wspólnotach. Niech będą naszym rachunkiem sumienia - mówił ks. Andrzej.

Do grzechów rozbijających wspólnotę kapłańską zaliczył: nawracanie nie siebie a innych, ducha rywalizacji, brak szczerości, grzechy języka, niejasne relacje względem Boga, drugiego człowieka i siebie, brak przebaczenia i zamykanie się w sobie. - Powinniśmy najpierw nawracać siebie i swoje serce. Często na każdy z tych grzechów jest lekarstwo - to Jezus Chrystus - tłumaczył.

Drugą konferencję poświęcił duszpasterstwu młodzieży. - Gdybyśmy chcieli zdefiniować wspólnotę Kościoła, to możemy powiedzieć, że jest to suma poświęceń. Ta definicja jest dla nas punktem wyjścia, jeśli chodzi o duszpasterstwo młodzieży. Mamy wszystko, co jest potrzebne, by wyjść do młodzieży: łaskę, wspólnotę i siebie nawzajem. Przede wszystkim potrzebujemy pozytywnego myślenie o pracy z młodzieżą. Często nastawiamy się negatywnie do młodzieży, nie wierząc w swoje siły i możliwości, że mogę sobie z tym duszpasterstwem poradzić - tłumaczył.

Odpowiadając na pytanie, jaka jest rola Kościoła we współczesnym świecie, zaznaczył, że ważna jest świadomość tego, co księża mogą dać młodym ludziom. - By młody człowiek zrozumiał definicję wspólnoty Kościoła, potrzebny jest nie tylko samo wytłumaczenie, ale wyjście w kierunku młodych. Kościół nie jest abstrakcją, lecz rzeczywistością, którą tworzą ci, którzy do niego należą. Wiemy, że młodzież odchodzi od Kościoła i budzi to niepokój. Niestety ten alarm nie zawsze nas mobilizuje do tego, by poświęcać swój czas młodym ludziom, którzy jeszcze są w Kościele - mówił ks. Andrzej. Wymienił różne modele duszpasterstwa młodzieży i błędy związane z ich funkcjonowaniem. - Dziś istnieje potrzeba, by w każdej parafii powstawało duszpasterstwo, które młodzi będą mogli współtworzyć i utożsamiać się z nim. Tworzenie takiego duszpasterstwa nie może być jedynie dziełem jednego kapłana, lecz wspólnoty kapłańskiej na poziomie parafii, a później diecezji. Nasza współpraca kapłańska przynosi wiele dobrych owoców - dodał.

W ramach spotkania księża uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy