Chórzyści z Warmii i Mazur spotkali się w Świętej Lipce.
W Świętej Lipce spotkali się śpiewacy reprezentujący: Międzyparafialny Chór Liturgiczny „Cantorum” z Olsztyna, Scholę parafii św. Elżbiety w Kraszewie, Chór Cantate Deo z parafii św. Józefa w Jedwabnie, Chór parafii bł. Reginy Protmann w Gronowie, Chór Magnificat z parafii MB Fatimskiej w Olsztynie oraz Chór Świętolipski.
Pierwsze takie spotkanie odbyło się w styczniu w kościele Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie. - Wówczas pojawił się pomysł na organizowanie takich spotkań cyklicznie, a dziś łączymy je z warsztatami. Tematyka warsztatów obejmuje przede wszystkim zagadnienia techniczne: poprawę wzajemnego słuchania harmonicznego, ćwiczenia koordynujące współpracę z dyrygentem, zagadnienia związane z emisją głosu oraz elementy liturgiki - tłumaczy Adam Kowalski, koordynator spotkania. Jeden z prelegentów, ks. dr hab. Marek Jodkowski, prof. UWM, wskazywał uczestnikom warsztatów na reperkusje kultu maryjnego w treściach utworów muzycznych. - Nie tylko świętolipska szkoła muzyczna, pielęgnująca maryjne pieśni, ale nade wszystko objawienia gietrzwałdzkie wytyczyły nowy etap w rozwoju tego rodzaju śpiewu na Warmii - wyjaśniał ks. Jodkowski.
Przybliżone przez ks. Jodkowskiego wyniki badań pracowników teologii UWM na temat śpiewu warmińskiego po objawieniach gietrzwałdzkich, wskazują na jego znaczenie w kształtowaniu dziejów tego regionu. Jak twierdzą organizatorzy i uczestnicy warsztaty okazały się ważną i potrzebną inicjatywą, która będzie organizowana cyklicznie.
Więcej o warsztatach w 10. numerze "Posłańca Warmińskiego".