Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Nidzica. Konkurs "Pomaganie jednoczy ludzi"

Wojewódzki Konkurs Plastyczny "Pomaganie jednoczy ludzi" rozstrzygnięty. Laureatkami zostały Alicja Górka oraz Julia Nieznańska.

Konkurs zainicjowany przez s. Samuelę Halinę Grygo MSF, a zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Nidzicy, był okazją do odwołania się do ewangelicznej postawy służby. Do organizatorów wpłynęło 96 prac z 60 placówek z całego województwa.

- Pomaganie jest dzisiaj w cenie. Ludzie w zabieganiu często nie widzą, że obok jest drugi potrzebujący człowiek. Cieszę się, że dzieci mogły zastanowić się, jak pomagać innym - podkreśla Anna Czarzasta, przewodnicząca komisji konkursowej, nauczycielka języka polskiego w SP nr 1.

W pracach dzieci dostrzegły różne obszary, gdzie można nieść pomoc, począwszy od osób z niepełnosprawnościami, starszych, po samotne. Zwróciły uwagę na wojnę w Ukrainie, na głód w niektórych regionach świata.

- Podobały mi się w jednej z prac schody, które symbolizowały, jak pomaganie rozwija człowieka. Uczestnicy rysowali dłonie i złamane serca czy rozrzucone puzzle, które po złożeniu tworzyły symbol miłości. Trudno było wybrać najlepsze prace - uśmiecha się nauczycielka.

Wśród najmłodszych laureatką konkursu została Alicja Górka z SP nr 1 w Nidzicy, a wśród uczniów klas starszych Julia Nieznańska z SP im. Jana Pawła II w Prostkach.

- Pomaganie to odruch serca. Uczymy się tej postawy w rodzinie, by wspierać się wzajemnie, by pomagać starszym, słabszym i chorym - mówi Alicja. - Moja praca przedstawia wartości, jakie łączą ludzi chcących pomagać. Wspólny cel, pomoc innym, jednoczy nas - uważa Julia.

- Ważne jest pomaganie innym. Jednak tytuł konkursu zawiera jeszcze jeden element, a jest nim jednoczenie ludzi. Często dostrzegam problem współpracy uczniów w grupie. Kiedy wchodzimy w obszar pomagania, ten problem znika - zauważa Artur Pacuszka, dyrektor szkoły. - Jeżeli uczymy dzieci empatii, a nie dajemy własnego przykładu, to nic z tego nie wyjdzie - dodaje.

Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez posłankę na Sejm RP Iwonę Arent i ks. kan. Piotra Srogę, dziekana dekanatu Nidzica oraz patronatem medialnym przez „Gościa Niedzielnego”.

Wyniki konkursu

  • 1 - Alicja Górka - Nidzica; Julia Nieznańska - Prostki;
  • 2 - Olaf Szyfelbajn - Elbląg; Alicja Ołdak - Iława; Oliwia Zyskowska - Prostki;
  • 3 - Lena Prześniak - Ostróda; Julia Ogrodowczyk - Stawiguda; Zuzanna Mierzejewska - Janowo;
  • wyróżnienia - Szymon Lewandowski - Kozłowo; Jakub Siwiński - Elbląg; Zofia Witlinger - Nidzica; Amelia Zyśk - Rozogi.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy