W Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie odbył się finał konkursu wiedzy religijnej dla uczniów szkół ponadpodstawowych "Życie i dzieło kanonika Mikołaja Kopernika" współorganizowanego przez Wydział Nauki Katolickiej warmińskiej kurii.
W Roku Mikołaja Kopernika dla organizatorów temat konkursu był oczywisty. - Ten wielki człowiek żył i pracował w naszej diecezji. To wspaniała postać, którą nieustannie trzeba przybliżać młodym. Był jednym z nas - mówi ks. Piotr Wiśniewski, doradca metodyczny w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.
Do etapu szkolnego konkursu zgłosiło się ponad 140 placówek oświatowych. - Etap wojewódzki jest elitarny. Do Olsztyna przyjechali najlepsi z najlepszych - dodaje.
Uczestnicy musieli zapoznać się z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika. To obszerna wiedza. - Można ją zgłębiać chyba całe życie - mówi Alicja Kołpak z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie. - Jego życie obfituje w wiele ciekawostek. To niezwykły człowiek warty uwagi. Mimo tego, że przecież jest wiele publikacji na jego temat, to znajomość jego zainteresowań nie jest powszechnie wiadoma. Mnie osobiście zaskoczył fakt, że skończył medycynę i był wówczas jedynym wykształconym lekarzem na Warmii. Miał wiele talentów, które rozwijał - podkreśla.
- Mikołaj Kopernik jest osobą bliską Olsztynowi. Przygotowując się do konkursu, zdałam sobie sprawę z tego, że nie do końca znam tę postać. Pomyślałam, że trochę szkoda, bo fajnie by było umieć o nim coś więcej powiedzieć - wyznaje Maja Tońska z XIII LO Katolickiego w Olsztynie.
Jeszcze rankiem przed konkursem powtarzała łacinę, a przygotowując się, próbowała znaleźć skany oryginalnych dokumentów sporządzonych przez astronoma. - Konkurs zachęcił mnie, by pogłębić wiedzę o astronomii. Myślę, że po tym konkursie dążenie do odkrywania kolejnej wiedzy zostanie we mnie - dodaje.
Wskazuje na dziedziny, w których kształcił się kanonik Kopernik: prawo kanoniczne, matematyka, medycyna czy astronomia. - To są dziedziny, które do końca nie są z sobą powiązane. Zastanawiam się nad wyborem przyszłej drogi życia. Waham się między prawem a medycyną. Wszyscy mówią, że tego połączyć się nie da, że trzeba dokonać wyboru. Patrząc na postać Kopernika myślę, że jednak da się to połączyć - zauważa licealistka.
Podkreśla, że dzięki pozyskanej wiedzy zmieniła zdanie co do czasów, w których żył astronom. - Wiek XV, wydaje się, że nic się nie działo. Mieli proste narzędzia. Cóż można? Owszem, stoi zamek w Olsztynie, mieszkał w nim Kopernik… Okazuje się, że przy pomocy prostych przyrządów da się zmienić postrzegania świata. Dziś mamy ogromną wiedzę. Powinniśmy wiedzieć, że między innymi dzięki ludziom wówczas żyjącym - mówi Maja, która wygrała konkurs. Drugie miejsce zajęła Alicja Kołpak, trzecie Paulina Szajda z LO III w Olsztynie.