Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Kopernik w zbiorach WBP

W galerii Stary Ratusz można obejrzeć wystawę „Mikołaj Kopernik w zbiorach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie”.

Na wystawie można zobaczyć plakaty, afisze i broszury zbiorów specjalnych z XX w. poświęcone Mikołajowi Kopernikowi.

- Wystawa prezentuje zrealizowany w 2022 r. w Pracowni Konserwacji Zbiorów WBP projekt konserwacji i restauracji dwudziestowiecznych plakatów, afiszy i zbiorów specjalnych związanych z tematyką Mikołaja Kopernika. Prezentowane dokumenty pozyskaliśmy w ramach statutowego zadania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w zakresie wzbogacania zasobów regionalnych, w tym egzemplarz obowiązkowy, dary, zbiory pozyskane w akcjach społecznych - przybliża Iwona Bolińska-Walendzik.

Wyjaśnia, że celem konserwacji była ochrona przed postępującą destrukcją oraz przygotowanie do odpowiedniego przechowywania i ekspozycji. - Program prac konserwatorsko-restauratorskich obejmował dokumentację fotograficzną i opisową obiektów, oczyszczanie mechaniczne, naprawę i uzupełnianie ubytków, nawilżanie, prostowanie i stabilizowanie, scalanie kolorystyczne ubytków w warstwie graficznej - wymienia.

Projekt zrealizowała konserwator dzieł sztuki Katarzyna Kresymon, która od 2012 r. jest głównym specjalistą do spraw konserwacji i restauracji zbiorów zabytkowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy