W kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się gala wręczenia nagród laureatom Konkursu Biblijnego im. sługi Bożego kard. Augusta Hlonda "Ewangelia wg św. Mateusza".
W tym roku do konkursu przystąpiło 36 placówek oświatowych z Warmii i Mazur. W etapie wstępnym wzięło udział prawie 4 tys. uczniów. W finale wojewódzkim, który odbył się na Wydziale Teologii UWM, wzięło udział 116, spośród których wyłoniono zwycięzców. - Dziś nagradzamy tych, którzy okazali się najlepsi. Laureaci pojadą do Rumii, gdzie będą reprezentować naszą archidiecezję w czwartym, finałowym etapie konkursu - mówi Agnieszka Bułak, koordynator konkursu.
Wśród laureatów z młodszej kategorii wiekowej był Dominik z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Świętej Rodziny w Olsztynie. - Codziennie czytałem Ewangelię św. Mateusza. Przygotowywałem się pilnie, a dziś cieszę się z sukcesu - mówi uczeń. Jak podkreśla jego katecheta ks. Eryk Sienkiewicz, ważną rolę w przygotowaniach odgrywa nauczyciel. - Rozwiązywaliśmy testy, rozmawialiśmy o czasach, kiedy żył Jezus Chrystus, omawialiśmy treść Ewangelii - wymienia.
- Kilkakrotnie z uwagą przeczytałam treść tej Ewangelii. Rozwiązywałam testy. Bardzo pomógł mi w tym tata. Głównie on mnie przygotowywał. W konkursie wziął udział również mój brat Rafał, który otrzymał wyróżnienie. Wspólne uczenie się do konkursu wzmocniło nas, jako rodzinę - podkreśla Agnieszka Chudzik z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Klucz w Kętrzynie, zwyciężczyni kategorii VII-VIII klasy. - Jestem dumny z Agnieszki i Rafała. Wyznaję zasadę, że jeśli dzieci chcą wziąć udział w jakimś konkursie, to trzeba się do niego solidnie przygotować. Dlatego pomagałem im, przygotowywałem testy, wyszukiwałem informacje. Pomagam dzieciom, kiedy tego potrzebują - mówi Wojciech Chudzik.
Puchary, dyplomy i nagrody wręczali laureatom: abp Józef Górzyński, minister Norbert Maliszewski, starosta powiatu olsztyńskiego Andrzej Abako, kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki.
- Gratuluję wszystkim laureatom oraz tym, którzy są zaangażowani w organizację tego konkursu - mówił abp Józef Górzyński. - Na Pismo Święte, jako ludzie wierzący, patrzymy jak na zapis Bożego objawienia. Wiara chrześcijańska to wiara objawiona. Wszystko to, co wyznajemy, nie pochodzi z ludzkiego zamysłu, nie jest owocem mniej lub bardziej trafnych przemyśleń, ale jest z Bożego objawienia, ze słowa, które zostało przez Boga skierowane do człowieka - mówi metropolita warmiński.
Zauważał, że na podstawie słowa Bożego ukształtowała się nie tylko wiara chrześcijańska. Ukształtowała się również cywilizacja zachodnia. - Pismo Święte to kod genetyczny naszej kultury. Jeśli będzie on niezrozumiany, nie zrozumiemy literatury, sztuki, architektury. Świat kultury zachodniej przestanie być czytelny. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie wiedzy biblijnej - podkreślał abp Górzyński.
Laureaci kat. klasy IV-VI
Laureaci kat. klasy VII-VIII