Nowy numer 23/2023 Archiwum

Frombork. Przywrócić pełen blask

W tym roku zakończy się kompleksowa renowacja ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w archikatedrze fromborskiej. - Z pewnością przed tym ołtarzem modlił się kanonik Mikołaj Kopernik - podkreśla proboszcz ks. Jacek Wojtkowski.

Ksiądz Jacek Wojtkowski podkreśla, że dzięki kontynuacji prac konserwatorsko-restauratorskich ołtarz będzie mógł wypełniać zamierzone przez twórców funkcje. - W okresie Wielkiego Postu będzie można zamykać skrzydła ołtarza, by widoczna była ekspozycja wielkopostna Męki Pańskiej. W innych okresach poliptyk szafiasty będzie otwarty, widoczna będzie ekspozycja z figurą Madonny Apokaliptycznej - wyjaśnia proboszcz.

Zauważa, że tegoroczne pozyskane środki od wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie, Fundacji Totalizatora Sportowego oraz Fundacji Orlen pozwolą na montaż konstrukcji metalowej umożliwiającej zamykanie skrzydeł ołtarza, zostaną również przeznaczone na konserwację skrzydeł z malowidłami Męki Pańskiej i odtworzenie szóstej kwatery ze skrzydła lewego gotyckiego ołtarza.

- W Roku Mikołaja Kopernika chcemy przywrócić pełen blask ołtarzowi. Warto pamiętać, że został on ufundowany przez wuja Kopernika, biskupa Łukasza Watzenrode - podkreśla ks. Wojtkowski. Przypomina, że poliptyk szafiasty trafił do Fromborka w 1504 r., a konsekrowany w 1509 r. - Istnieje prawdopodobieństwo, że ten wybitny kanonik był świadkiem montażu ołtarza. Z pewnością modlił się przed nim - mówi proboszcz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast